Pagājušajā sestdienā, 29. septembrī, Ogres novada Krapes pagasta Krapēs tika atvērts tautas mūzikas instrumentu muzejs. Šis nebūšot muzejs ierastā izpratnē, kā senlietu krātuve. Muzejs drīzāk esot līdzeklis, kā iepazīstināt ar senajiem mūzika instrumentiem potenciālos to spēlētājus. Šo prasmju nodošana tālāk ir viens no tautas mūzikas biedrības “Skaņumāja” viens no galvenajiem uzdevumiem jau 12 gadus.

Piedāvājam ieklausīties tautas mūzikas instrumentu muzeja “Skaņumāja” atklāšanā un iepazīt to dibinātājus tā, kā iepazina sižeta autore Anda Buševica. Proti, ierodoties Sandra Lipska un Ilmārs Pumpurs uz maiņām, pār plecu vēl sniedzot šo interviju, cenšas izslaucīt muzeja istabas.

“Ļoti gribējām izvairīties no kārtējās senlietu krātuves, bet parādīt kompakti visu to instrumentu daudzveidību, kas Latvijā bijusi un arī ir. Atdot godu vecajiem spēlmaņiem, no kuriem varam mācīties, kuru prasmes gribētu nodot tālāk – paši apgūt un priecāties par katru, kurš mācās un nodod to tālāk.

(..) Instrumenti par sevi bez prasmēm, kā tos spēlēt, neko nestāsta par sevi," stāsta Ilmārs Pumpurs.

Sakām tautas mūzikas biedrība "Skaņumāja", bet patiesībā tie ir divi cilvēki, ģimene – Ilmārs Pumpurs un Sandra Lipska, rīdziniekiem un arī tautas mūzikas entuziastiem visā Latvijā ļoti labi zināmi cilvēki, ilgus gadus darbojušies Latvijas Universitātes folkloras deju kopā “Dandari”, tad nodibinājuši savu Hāgenskalna kapelu, kas 1998. gadā, kad sāka, spēlēja mūziku, pret ko varbūt tolaik vēl folkloristi attiecās ar skepsi – tās bija ziņģes, 19. – 20 gadsimta mijas repertuārs.

Tautas mūzikas instrumentu muzejs pagaidām ir viena istaba vēsturiskajā Krapes muižas pārvaldnieka mājā. Kā muzejs varētu attīstīties? - daudzas no iecerēm jau ir ieskicētas. Viens – mūzikas instrumentu stendi ir pārvietojami, sastumjami malā, un izveidojas zāle pasākumiem, nelieliem koncertiem, semināriem mūzikas instrumentu spēles apguvei vai kādām citām nodarbībām. Otrs – šobrīd tikai pie caurspēlējamās cītaras ir ar mobilo tālruni nolasāms kods, to ieskenējot, var saslēgties ar internetu, noskatīties filmiņu, kurā ir gan šī instrumenta skaņa, gan spēles tehnika, gan var iepazīt muzikantus, kas to prot spēlēt. Ar laiku tādas filmiņas varētu tapt par citiem instrumentiem. Bet pagaidām – Ilmārs Pumpurs vada ekskursiju ekspozīcijā pats.