Pērn par atzīmējamo dienu kalendārā 27.aprīlī ierakstītā Latgales kongresa diena šogad ar plašu un vērienīgu programmu šo sestdien tā tiks atzīmēta Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, kur sabrauks Latgales literāti, dzejnieki un kultūras darbinieki prezentēt savus pēdējā laikā tapušos darbus latgaliešu kultūrā. Neiztrūks danču, dokumentālā kino, jaunāko dzejas un literāro darbu prezentāciju un grāmatu atvēršanas svētku.

Latgales diena pievēršas ģimenēm ar bērniem un īpaši uzsvērs mūsdienu latgalisko kultūru un valodas izpausmes. Pasākuma centrālais caurviju motīvs ir literātes un dzejnieces Annas Rancānes jubilejas gads un viņas devums latgaliskajā kultūrā. Tomēr ar pasākumu Latvijas Nacionālajā bibliotēkā Latgales kongresa dienai veltītie notikumi vien neaprobežosies.

Ontona Slišāna bērnu dzejas apkopojums “Vuss apleik maņ munā volūdā skaņ”, Annas Rancānes dokumentālā ielūkošanās izcilās Vispārējo Dziesmu svētku goda virsdiriģentes Terēzes Brokas dzīvē grāmatā “Aiz ezera balti bērzi…” un pašas autores dzejas grāmata “Prīca i klusiešona”, dokumentālie kino “Latgalīši Pīterpilī” un smaržīgie un neparastie Anneles Slišānes 100 austie deči un stāstu grāmata – tas viss un vēl ne mazums aizvadītā gada laikā radīts Latgalē, atklājot latgalisko kultūru un novada kultūras unikalitāti, un, protams, latgaliešu valodu. Šādi atskatoties uz pērn padarīto, atklājot arī pavisam jaunas grāmatas, ar dziesmām, dančiem, kino skatīšanos, īpašu datorspēļu spēlēšanu un citām kultūras aktivitātēm visai koncentrētā veidā šo sestdien, 27.aprīlī, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā tiks atzīmēta Latgales diena.

Te gan jāpiezīmē, īpaša diena Latgales novadam Latvijas Nacionālajā bibliotēkā nav nekāds jaunums, bet jau zināma tradīcija uzsver Latvijas Nacionālajā bibliotēkas direktors Andris Vilks.