Izdevniecība "Dienas Grāmata" sāk jaunu prozas un literatūrzinātnes mijiedarbes projektu, kam dots nosaukums “Es esmu..”. Par jaunās grāmatu sērijas "Es esmu..” latviešu mūsdienu prozas un literatūrzinātnes paralēļu un pārmiju projektu, atklājot kultūru, vēsturi un personības, Kultūras Rondo studijā pārrunājam ar izdevniecības “Dienas grāmata” direktori un galveno redaktori Daci Sparāni-Freimani un rakstnieci Gundegu Repši.

Projekta būtība: 24 autori – 12 rakstnieki un 12 literatūrzinātnieki – paralēli radīs katrs savu autonomu darbu par vienu no 12 latviešu literatūras klasiķiem. Rezultātā pie lasītājiem nonāks 12 romāni un 12 monogrāfijas.

“Kvalitatīvi atšķirīgais jaunajā projektā, ka zinātnieki ir aicināti rakstīt, kā tiešām bija, rakstnieks ir brīvs savā fantāzijā, jo vienmēr blakus būs īstenība,” skaidro Gundega Repše.

“Ir zināmi 12 klasiķi, kas izvēlēti kā iespējamie, kas varētu pārstāvēt gadsimtu, tikai pusgadsimtu pirms “Mēs” grāmatu sērijas. Gan arī ir izvēlēti rakstītāji – rakstnieki un literatūrzinātnieki,” norāda Dace Sparāne-Freimane.

Projekts aizņems četrus gadus - no 2019. gada, kad autori sāks darbu, līdz 2023. gadam, kad iznāks pēdējā grāmata.

“Vai tas notiks hronoloģiskā secībā, kā tas ir ieplānots, vai kaut kas mainīsies, ir grūti pateikt. Visdrīzāk, ka mainīsies, jo jebkurā vietā, kur strādā dzīvs cilvēks, kur strādā mākslinieks vai zinātnieks, jebkādi projektu grafiki ir jāpakārto indivīdam, lai rezultāts būtu labāks,” atzīst Dace Sparāne-Freimane.

12 klasiķi, par kuriem taps rakstnieku zinātnieku darbi, būs Anna Brigadere, Aspazija, Eduards Veidenbaums, Jānis Poruks, Īvande Kaija, Andrejs Upīts, Kārlis Skalbe, Jānis Ezeriņš, Vilis Lācis, Anšlavs Eglītis, Gunars Janovskis un Ilze Šķipsna.

Romānus rakstīs rakstnieki: Gundega Repše, Inga Ābele, Arno Jundze, Inga Žolude Inga Gaile, Guntis Berelis, Pauls Bankovskis, Andris Akmentiņš, Māris Bērziņš, Laima Kota, Osvalds Zebris un  Ilze Jansone.

Monogrāfijas – literatūrzinātnieki Ieva Kalniņa, Maija Burina, Māra Grudule, Viesturs Vecgrāvis, Gundega Grīnuma, Arnis Koroševskis, Lita Silova, Sigita Kušnere, Anita Rožkalne, Ieva Struka, Inguna Daukste-Silasproģe un Olga Seņkāne.