Laikmetīgās mākslas centrā “kim?” iedzīvojusies mākslinieka Tobiasa Kaspara izstādes “Īpašums” otrā daļa “Rudens”. Četru sezonu cikla pirmā daļa bija skatāma šovasar, lauku mājā Salacgrīvas apkārtnē. Savukārt “Rudens” izstāde mākslas centra „Kim?” telpas pārvērtusi par arhitektonisku labirintu bez sienām, kurā apmeklētāji attopas esam uz skatuves, paši kļūstot par aktieriem un aktrisēm.

No vienas puses, izstāde “Īpašums” iepazīstina skatītāju ar fiktīvu mākslas kolekcionāru un viņa gaumes piemēriem. Bet patiesībā ekspozīciju veido mākslinieka Tobiasa Kaspara personīgā kolekcija. Viens no veidiem, kā tiek veidotas mākslinieku kolekcijas ir, diviem autoriem, kuri atzīst viens otra darbību, savā starpā apmainīties ar mākslas darbiem. Šādā veidā Tobiass Kaspars ir apkopojis vērā ņemamu kolekciju, kuras daļa tagad līdz 8. decembrim būs skatāma “Kim?”.

Tobiass Kaspars dzimis 1984. gadā Šveicē, savulaik pasniedzis Kontekstuālās kompozīcijas kursu Latvijas Mākslas akadēmijā. Ir triju grāmatu autors, kurās turpina sekot kolāžas un fragmentācijas principiem, tekstu apaudzējot ar grafikas darbiem.

Mākslas centra telpas iekārtotas striktās robežās, melno grīdas segumu ierobežo atdalītas, raustītas līnijas, un eksponāti reizumis tiek iekārtoti arī uz zemes. Melnās krāsas nozīmi ekspozīcijas dizainā komentē izstādes līdzkuratore Zane Onckule. Viņa skaidro, ka zināmā mērā tā ir anittēze izstādēm baltajā kubā. Uz tā viss izceļas un arī nevar noslēpt.

“Latvijas publikai neierasts ir, ka ir viena mākslinieka darbības turpinājums, kurā viņš kā jauno projektu piedāvā kaut ko, kur nav neviena paša viņa darba. Caur to sarunas, iekšējas attiecības starp māksliniekiem, ceļi, kā viņš pie tiem darbiem nonācis,” vērtē Zane Onckule.

Izstādes ekspozīcija veidota tā, lai rastos sajūta, ka tā ir ceļā uz pabeigtību, bet vēl nekas nav pabeigts. Tāpēc skatītāji var izstaigāt dažādās zonas, iekāpt virtuvē vai viesistabā, izkāpt no tās un doties tālāk, bet ar lūgumu – neko neaiztikt ar rokām.

Iespaidos par Tobiasa Kaspara izstādi „Rudens” dalās mākslas zinātniece, Latvijas Radio 6 „NABA” raidījuma „Lejasmeijere” vadītāja Ieva Lejasmeijere. Viņa plašāk stāsta par pieredzējumiem Lauvās, Salacgrīvas pusē, kur notika cikla pirmā izstāde, kas norisinājās vasarā.