Izdevniecība "Neputns" parūpējusies par vēl vienu iespēju paplašināt mūsu redzesloku pašmāju mākslas izpētē. Kritiķa un kuratora Tomasa Pārupa sarakstītā monogrāfija "Sarmīte Māliņa" ir pirmais izdevums, kurā apkopoti visi mākslinieces darbi, par kuriem saglabājušās kādas vizuālas liecības - sākot ar studiju laika akvareļu reprodukcijām un beidzot ar pavisam nesen tapušiem objektiem un instalācijām.

Tomass Pārups rūpīgi un secīgi izsekojis Sarmītes Māliņas radošā ceļa attīstībai, intervējot gan pašu mākslinieci, gan viņas kolēģus, papildinot vēstījumu ar tādiem mākslas teorētiķu domu virzieniem, kuri vēl precīzāk paskaidro jau tā visnotaļ skaidros un nereti arī askētiskos Māliņas mākslas darbus.

Monogrāfijas atklāšanas vakarā galerijā „Alma” septembra vidū pulcējās plašs mākslas pasaules darbinieku loks, starp viņiem arī mākslinieks Kristaps Epners.

Fotogrāfam Kristapam Kalnam, ilggadējam Sarmītes Māliņas kolēģim, abu radošajai sadarbībai būtiski ir garāki pārbraucieni ar auto, kuros, kā likums, allaž skanējis kāds zīmīgs muzikāls pavadījums. Vismaz tā secināms no grāmatas.

Kristapa un Sarmītes sadarbība, veidojot laikraksta „Diena” pielikumu „Kultūras diena”, ir viens no izcilākajiem drukātā medija dizaina piemēriem Latvijā. Stāsta izdevuma kādreizējā galvenā redaktore Dita Rietuma.

Sarmītei Māliņai jau kopš mazotnes esot bijis skaidrs, ka jākļūst par mākslinieci. Uz jautājumu „kāpēc?” viņa Tomasa Pārupa monogrāfijā atbild: „Par ko tad vēl es varēju kļūt?”

Sarmīte Māliņa beigusi Rēzeknes lietišķās mākslas vidusskolu un absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļu.

Grupu izstādēs piedalās kopš 1986. gada. Kopā ar Sergeju Davidovu un Oļegu Tillbergu 80. gados veidojusi publiskus hepeningus „Staburaga bērni” un „Cilvēki būros”, 90. gados – telpai pielāgotus un arī autonomus objektus.

 Vēlāk strādājusi kopā ar fotogrāfu Kristapu Kalnu - instalācija "Mīlestība nekad nebeidzas", 2008) abi veidojuši izstādi "Pacieties", 2012. Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja izstāžu zālē „Arsenāls”.

Veidojusi vākus žurnālam "Avots", laikraksta "Diena" pielikumam "Kultūras Diena" (kopā ar Kristapu Kalnu), kopš 2015. gada ir žurnāla "Domuzīme" māksliniece.

2018. gadā galerijā „Alma” notika pirmā mākslinieces personālizstāde "Asaras".