No 12. oktobra līdz 2020. gada 12. janvārim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā būs skatāma izstāde “Aleksandra Beļcova. Glezniecība. Grafika. Darbnīcas “Baltars” porcelāns”, tā būs līdz šim plašākā mākslinieces darbu retrospekcija, kas visaptveroši parādīs viņas daudzpusīgo radošo mantojumu. Savukārt izrāžu ciklā par māksliniekiem tapis iestudējums „Meistars un Aleksandra”. Aleksandras lomas atveidotāja Zane Dombrovska par šo lomu ir nominēta Spēlmaņu nakts balvai kategorijā "Labākā aktrise". Aktrise Zane Dombrovska un izstādes kuratore Nataļja Jevsejeva viesojas Kultūras Rondo studijā un palīdz dziļāk ielūkoties mākslinieces personībā.

Izstādes kuratore Nataļja Jevsejeva stāsta, ka ceļš līdz šai izstādei bijis 11 gadus garš, kopš mirkļa, kad izveidots Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs un viņa kā krājumu glabātāja sākusi apstrādāt visus materiālus, ko saņēmusi no abu mākslinieku meitas Tatjanas Sutas.

Aleksandra Beļcova (1892–1981) Rīgā ieradās 1919. gadā un nodzīvoja šeit līdz mūža beigām. Gleznotājas daiļrade kļuva par Latvijas mākslas vēstures neatņemamu daļu, un viņa tiek dēvēta par vienu no pirmajām modernisma māksliniecēm Latvijā.

Viņa bija ne tikai gleznotāja, bet arī ilustratore, grafikas un porcelāna māksliniece. 20.gados grafikā meistare strādāja galvenokārt akvareļa tehnikā, bet 30.gados – pasteļtehnikā. Savā daiļradē Beļcova deva priekšroku portreta žanram, attēlojot tuviniekus, draugus un paziņas. Trauku apgleznojumos māksliniece bieži izvēlējās motīvus no dažādu tautu folkloras vai veidoja ģeometriski abstraktās kompozīcijas, pievērsās reliģiskiem tematiem.

Izstādes scenogrāfe ir Anna Heinrihsone, viņa veidojusi arī Sutas un Beļcovas muzeja ekspozīciju un arī Romana Sutas izstādi pirms dažiem gadiem. Liela daļa ekspozīcijas būs materiāli, kas nekad nav eksponēti. Tie ir mākslinieces zīmēšanas blociņi, skices.

"Tas palīdz redzēt viņas domu gājienu, kā no vienas nelielas skicītes top liels mūsdienās hrestomātiski zināms darbs. Piemēram, Sukuba panno, kas kādreiz atradās slavenajā kafejnīcā "Sukubs". Tie ir trīs un pirmo reizi būs visi trīs eksponēti kopā," norāda Jevsejeva.