Pirmo Tradicionālās kultūras izcilības balvu folklorā saņem Iveta Tāle un Otaņķu etnogrāfiskais ansamblis.

Tradicionālās kultūras izcilības balva ir Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) apbalvojums par būtisku ieguldījumu savas pašvaldības kultūrvides veidošanā. Pirmo balvu folklorā 25. novembrī saņēma tradicionālās mūzikas grupas "Krāce" vadītāja, Latvijas Kultūras akadēmijas lektore Iveta Tāle un Otaņķu etnogrāfiskais ansamblis.

Kultūras rondo sazināmies ar Otaņķu etnogrāfiskā ansambļa vadītāju Solveigu Kūlaini

Iedibināta jauna tradīcija. Pirms gada Tradicionālās kultūras izcilības balvas pasniegšanu aizsāka ar balvu tautas lietišķās mākslas nozarē. Nu ir folkloras kārta. Balvas pasniegšana 25. novembrī notika nesen restaurētajā Vecpilsētas mājā Jelgavā. Tradicionālās kultūras izcilības balvu folkloras nozarē saņēma Otaņķu etnogrāfiskais ansamblis, kura vadītāja ir Solveiga Kūlaine.

Otaņķu etnogrāfiskais ansamblis dibināts 1964. gada ziemā. Tolaik kolhozā "Zelta zvaigzne" tuvojās svētki un vajadzēja kaut ko senatnīgu. Tobrīd ansamblī darbojās ap 25 otaņķnieku. Ansambļa dibinātāja bija Rudes skolas skolotāja Rasma Atteka.Pēc tam ansambļa vadību uzņēmās Zenta Bērtiņa, kuras rokās Otaņķu ansamblis izveidojās par izcilību un Latvijas tradicionālās mūzikas lepnumu. Patlaban Bērtiņas darbu turpina Kūlaine.

Otaņķu etnogrāfiskais ansamblis dzied, ievērojot senās ieražas, dziedāšanas manieri un rituālus. Viens no nosacījumiem ir katru koncertuzvedumu sākt ar garo saucienu.

Tāpat balvu saņēma arī sēļu tradicionālās mūzikas grupas "Krāce" dibinātāja Iveta Tāle. Viņas interese par folkloru un tradicionālo mūziku radās 1980. gadu sākumā, iepazīstoties ar tolaik strauji augošās folkloras kustības līderiem Helmī un Daini Staltiem, Arti Kumsāru, Ilgu Reiznieci, Valdi Muktupāvelu un citiem.

2003. gadā viņa izveidoja un līdz 2021. gadam vadīja Latvijas Kultūras akadēmijas tradicionālās dziedāšanas grupu "Saucējas", kuru mūzikas albumi "Dziediet, meitas, vokorā" un "Dabā" saņēmuši Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvu, bet albums "Trīci, munu ustabeni. Ludzas un Kārsavas tradicionālā mūzika" – latgaliešu kultūras gada balvu "Boņuks".

Tāles pēdējo piecu gadu radošo un pētniecisko interešu centrā ir bijusi tradicionālā dziedāšana dabas akustikā. Kopš 2022. gada Tāle atgriezusies dzimtajā pilsētā Jēkabpilī, kur nodibinājusi sēļu tradicionālās mūzikas grupu "Krāce" un atkal pievērsusies sēļu folkloras tradīciju izzināšanai un popularizēšanai.