4. oktobrī Latvijas pirmizrāde režisora Uģa Oltes mitoloģiskam trillerim savvaļā: spēlfilmai "Upurga". Tā ir viena no, iespējams, visekstrēmāk uzņemtajām latviešu filmām, sākot no pārvietošanās pa dubļainiem baļķiem vairāku metru augstumā, gulēšanu zem milzu ozola šķilas, niršanu upēs un ūdensbedrēs. Un tas viss, rudens noslēgumā, proti, novembra vidū.

Lai mediju pārstāvjiem radītu izpratni par filmas uzņemšanas apstākļiem, Vides Filmu studija sarīkoja īsceļojumu Turaidas pusē, un šo piedāvājumu labprāt pieņēma Kultūras rondo.

Pedantisks piedzīvojumu gids Andrejs mežonīgas Vidzemes ziemeļu upes ielejā pazaudē savu māsu un viņas kolēģus – filmēšanas grupu, kas tur ieradusies filmēt vegānisko desu reklāmu. Viņi nezina, ka šajā ielejā rudeņos uzplaukst dabas parādība, no kuras neprātīgā spēka nav pasargāti pat vietējie. Atrast pazaudēto nebūs viegli, jo – kas meklē, tas pazūd! Galvenajās lomās: Igors Šelegovskis, Elvita Ragovska, Rihards Sniegs, Inga Tropa un Reinis Boters. Mūsu ceļojuma sākumposmā pa  filmas uzņemšanas vietām Turaidas puses Vecupes gravās režisors Uģis Olte iesāk ar stāstu par to, kā kopā ar operatoru Valdi Celmiņu tika nolemts maksimāli samazināt filmēšanai nepieciešamo aparatūru un citus atribūtus.

Par tehniskajiem apsvērumiem sarunājos ar, šķiet, visvairāk „Lielā Kristapa” statuetēm apbalvoto latviešu operatoru Valdi Celmiņu, paralēli mēģinot iztēloties, ko nozīmē par rudenīgi slīdīgajām kalnlejām pārvietoties ar kameru plecā, ja jau bez tās teju nemitīgi jāskatās, kas zem kājām.

Nonākam Viršu pilskalna plato, kur savulaik atradusies lībiešu apmetne. Lībiešu valodai filmā „Upurga” ir īpaša nozīme, tā ne tikai balsta nosaukuma daļu (proti, ‘urga’ lībiešu valodā nozīmē ‘upe’), bet arī veido īpatno un raupjo, noslēgto Upurgas mazpilsētiņas cilvēku iedabu – vai tā būtu pa mežu klaiņojoša veča vai bariņš ar jauniešiem, kuri mežonīgā ātrumā braukā apkārt vecā audi, sirojot pa vietējiem mežiem. Īpašs stāsts ir ar kādu vecu fotogrāfiju, kuru Uģis Olte atklājis, pateicoties Latvijas Universitātes lībiešu institūtam.

Filmas dramaturģisko sarežģījumu rada īpatnēji ziedi, kurus jaunieši uziet plašajos Upurgas mežos. Tiem, izrādās, ir ļoti īpatnēja iedarbība, tikai pasmaržojot vien. Kāda tieši, protams, jānoskaidro kinozālē. Par pieredzi, veidojot savu – Māras lomu, stāsta aktrise Elvita Ragovska, viņai pievienosies galvenās, Andreja lomas atveidotājs Igors Šelegovskis. Stāvam teju vidēji liela krātera malā, kurā Igora varonim bija jāiznirst to lapām piebiruša ūdens, pie tam – tas jādara novembra viducī.

Visbeidzot, tausot sarkaniežu atsegumu vēsos, monolītos sānus un tveroties pie pateicīgākajiem koku stumbriem, lai pārvarētu dubļu un mālu slīdošās trasītes, nonākam pie Vecupes tajā punktā, kurš filmas norisē ir ar īpašu iezīmīgumu.

Nogrimušais traktors, upes vijolnieks, kāpostu skābētājs un vēl ļoti dažādi tēli un notikumi jūs sagaida, ar ekrāna starpniecību nonākot „Upurgā”. Lai jau iepriekš noskaņotos, no 23. septembra soctīklu vietnēs un arī straumēšanas platformās iespējams skatīties seriālu par filmas uzņemšanu, kuru veidojis režisors un operators Dainis Kļava un dabas izaicinājumu žurnālists Gustavs Terzens.