Irlavas kolekcijā ir vecmeistaru darbi no Sarkanā Krusta Irlavas slimnīcas ārsta Krišjāņa Katlapa veidotās kolekcijas. Līdzīgi kā gleznotājs Leonīds Āriņš loloja muzeju Tukumā, tā izcilais ķirurgs Krišjānis Katlaps veidoja muzeju Irlavā. Irlavas kolekcija Tukuma muzejā nonāca pēc ārsta Krišjāņa Katlapa aresta un tam sekojošās Valsts Irlavas mākslas muzeja likvidācijas 1949. gada janvārī. Irlavas māksla muzejs 20. gadsimta četrdesmitajos gados bija vienīgais mākslas muzejs laukos. Tā kolekcija tapusi ar Irlavas un Grenču pagasta  medicīnas darbinieku, skolotāju un zemkopju atbalstu. Irlavas mākslas muzejs pastāvēja no 1943. līdz 1948. gadam.

  Irlavas kolekcijas izstāde Tukuma muzejā notiek jau otro reizi. Pirmo reizi tā bija skatāma Atmodas laika priekšvakarā - 1987. gada decembrī. Izstādi un tās katalogu sagatavoja Jurģis Skulme. Toreiz izstāde ieguva plašu rezonansi. Cenzūras iestādes tolaik neļāva izstāstīt Irlavas mākslas muzeja un daktera Katlapa stāstu visās detaļās, tomēr Jurģis Skulme un Juris Celmiņš bija savu paveikuši – par Irlavas kolekciju un leģendāro personību uzzināja sabiedrība.

Par unikālo Irlavas mākslas muzeja kolekciju un tās veidotāju ķirurgu Krišjāni Katlapu studijā saruna ar Irlavas novadpētnieci Māru Mendi, Tukuma Mākslas muzeja vadītāju Agritu Ozolu, izstādes „Irlavas kolekcija" kuratori Līgu Lindenbaumu un mākslinieku, mākslas zinātnieku Jurģi Skulmi.