4. augustā sākas Valmieras vasaras teātra festivāls, kas ilgs līdz svētdienai. Festivāla programmas pamatā, kā allaž, īpaši festivālam radīti darbi neierastās vietās un oriģinālās formās. Šogad programmā seši jauniestudējumi, viena klausāmizrāde un divi „Spēlmaņu nakts” godalgoti darbi. Pirmo reizi  festivālā – lielformāta koncerts „Citu dziesmu svētki”.

Kopā ar Valmieras vasaras teātra festivāla direktoru Reini Suhanovu dodamies uz dažādām vietām pilsētā, lai redzētu, kā radošās komandas veido festivāla izrādes. Vispirms braucam uz pilsētas estrādi, kur rit mēģinājums lielformāta koncertam „Citu dziesmu svētki”. Ejot uz estrādi, Reinis  paspēj daudz ko pastāstīt par  gaidāmo lielo festivāla notikumu.

Mēģinājumā aizrautīgi ar aktieriem strādā režisors un dramaturgs Mārtiņš Meiers, tikai pārtraukumā izdodas izvaicāt par gaidāmo notikumu.

Valmieras 2.vidusskolas sporta laukumā rit mēģinājums izrādei par futbolu „Uzvara ir mirklis” , kas pirmizrādi festivālā piedzīvoja 2020.gadā, un saņēma vairākas „Spēlmaņu nakts” balvas, arī režisors Valters Sīlis.

Turpinājumā par festivāla   jauniestudējumiem, un tādi kopumā šogad seši. Dodamies uz bijušo Latvenergo „ZET” administrācijas ēku, kur Aktu zālē rādīs jaunākās režisoru paaudzes darbu „Tuvie tālie”. Izrādes  autori  ir Elīza Dombrovska un Kirils Ēcis, vispirms aprunājos ar Elīzu, jo Kirils kopā ar Jurģi Lūsi mēģina no griestu dekora  izvilkt tur iemesto balonu.

No telpām tālāk ceļš mūs ved gar Gauju pie Stāvajiem krastiem Sajūtu parkā, kur ainaviskā vidē vienā no Gaujas līkumiem, upei čalojot, sastopu dejas izrādes „Plaušas” radošo komandu – režisori Inesi Mičuli, dejotāju un horeogrāfi Lieni Stepenu un komponistu Staņislavu Judinu.

Sarunas laikā vien trosu ceļu pāri Gaujai šķērso vairakkārt, kas notiks izrādes laikā – kā reaģēs citi atpūtnieki un laivotāji , izrādes veidotāji var tikai iztēloties.

Pēc tam esam pilsētas centrā – topošajā mākslas telpā „Kurtuve” rit intensīvs darbs, te tiks izrādīta opera jeb precīzāk audio vizuāls performatīvs rituāls  „Vēsā”.  Horeogrāfe Kristīne Brīniņa dodas mēģināt sniega daļu, tikmēr par darbu gatava pastāstīt idejas autore Katrīna Neiburga un  režisors Klāvs Mellis.

Vēl festivāla programmā klejojošā izrāde „Hamoka komūna”, klausāmizrāde ģimenēm „Urbānais safari”  un  izrāde pusaudžiem „Marija un zibens”.

Ar festivāla direktoru Reini Suhanovu esam nonākuši pilsētas centrā – te stāvlaukumā tiks rādīta režisora Toma Treiņa un dramaturģes Rasas Bugavičutes-Pēces darbs „Rinda” – 21.gadsimta absurds

Esam apceļojuši  pilsētā dažādas vietas, kur četras dienas risināsies  Valmieras vasaras teātra festivāls. Šogad četri datumi un daudz izrāžu – jo festivāla rīkotāji pārliecināti, ka pandēmijas laikā  visi nocietušies pēc  teātra.

Valmieras vasaras teātra festivāls ilgs no 4. līdz 7.augustam, un visu izrāžu programmu atradīsit festivāla mājaslapā.