Valmieras vasaras teātra festivāls šogad gatavojas arī festivāla korim un lielkoncertam par 90. gadu alternatīvo mūziku. Saruna ar režisoru Reini Suhanovu un komponistu Jēkabu Nīmani.

Valmieras vasaras teātra festivāls paplašina robežas un šajā gadā pēc pandēmijas ierobežojumiem festivāla norisē iepriekšējos divus gadus būs vairāk lielformāta notikumi, stāsta Reinis Suhanovs.

Jēkabs Nīmanis iepazīstina ar vienu gaidāmo lielformāta notikumu - "Citu dziesmu svētki".

"Tie nav dziesmu svētki, tie ir dziesmām veltīti svētki, veltot uzmanību kādam specifiskam laika posmam, varētu teikt paaudzei un domāšanas veidam - alternatīvam domāšanas veidam un alternatīvai mūzikas izpratnei, kas ir kaut kur fonā paslēpta. Kādreiz, 90. gados, to sauca par pagrīdes mūziku, tagad tādas vairs nav," stāsta Jēkabs Nīmanis.

Tas būs vienreizējs pasākums, ko nav iecerēts pārvērst tradīcijā.

Valmieras vasaras teātra festivāls šogad vēršas plašumā – tas notiks četras dienas, no 4. līdz 7.augustam, kā arī vairāki festivāla darbi piedzīvos viesizrādes ārpus Valmieras. Galvenā šī gada festivāla tēma ir brīvdomība.

Kopumā skatītājiem tiks piedāvāti deviņi iestudējumi, no kuriem seši būs jaundarbi, sākot ar izrādēm bērniem un beidzot ar laikmetīgās mākslas, operas un kustību iestudējumiem, bet trīs – iepriekšējo gadu skatītāju iecienītas un arī “Spēlmaņu nakts” balvas ieguvušas izrādes.

Festivāla fokusā būs brīvdomības tematika, izceļot brīvības un domāšanas (bet ne tikai) nozīmību šajā smagajā laikā, kad Krievija ik dienas veic kara noziegumus Ukrainā; laikā, kad informācijas telpā notiekošais šķeļ sabiedrību, iespēja izteikties brīvi, būt brīviem visdažādākajās nozīmēs ir īpaši aktuāla. Šis fenomens izrāžu kontekstā tiks apskatīts kā iespēja būt patstāvīgam savās domās un darbībās, atraisīt sevī radošo potenciālu.

Viens no festivāla lielākajiem notikumiem būs lielformāta koncerts Valmieras estrādē ar pūtēju orķestra “Rīga” un vairāku simtu koristu piedalīšanos, kas aktualizēs pirms gadiem divdesmit – trīsdesmit radīto “alternatīvā un nekomerciālā” žanra mūziku. Sešu mūsdienu komponistu – Jēkaba Nīmaņa, Emīla Zilberta, Platona Buravicka, Sabīnes Ķezberes, Oskara Herliņa un Edgara Mākena – aranžijās kopkora un pūtēju orķestra izpildījumā izskanēs teju 20 Latvijas “underground” mūzikas pārstāvju darbi, piemēram, "Pest of a Child", "Hospitāļu iela", "Trobels", "Non Skid", "Bērnības milicija" un citu.