Situācija Dailes teātrī mudina domāt un diskutēt par valsts teātru finansēšanas modeli un tā saistību ar mākslinieciskājām kvalitātēm. Kādi būs īstermiņa un ilgtermiņa risinājumi Dailes teātra situācijā, kā darbosies pagaidu mākslinieciskā padome un kā neuzticības izteikšana mākslinieciskajam vadītājam ietekmēs teātra 100. sezonu? Šos jautājumus Kultūras Rondo pārrunājam ar Dailes teātra direktoru Andri Vītolu, Kultūras ministrijas pārstāvi Ilutu Treiju, Ģertrūdes ielas teātra producenti, Laikmetīgās kultūras nevalstisko organizāciju asociācijas valdes locekli Maiju Pavlovu un Valmieras drāmas teātra direktori Evitu Ašeradenu.

"Līdz šim neesmu saticies ar Džilindžeru, tas ir grūtākais. Darbs jāturpina, uzņemos abas pozīcijas - administratīvais direktors, pagaidu mākslinieciskais vadītājs līdz brīdim, kamēr situācija stabilizēsies," situāciju Dailes teātrī raksturo Andris Vītols.

Modelis, ka administratīvais vadītājs ir arī mākslinieciskais vadītās teātrī nav svešs Latvijā. Evita Ašeradena ir šādā lomā kopš 2005.gada decembra, kad sāka strādāt Valmieras teātrī. Viņa norāda, ka kopš tā laika ir pieaudzis darba apjoms, kas jādara teātra administratīvam vadītājam.
Ašeradena arī vērtē, ka teātra mākslinieciskajam vadītājām savā ziņā ir jāspēj uzupurēties un jaunajiem, ar kuriem teātris runājis, tas šobrīd pietrūkst.

"Reālā situācija ir tāda, kāda ir, nevari realizēt visus sapņus, jādomā par to, kas ir. Šobrīd vienīgais, kuram atbilst uzstādījums Mākslinieciskais vadītājs ir Alvis Hermanis Jaunajā Rīgas teātrī," vērtē Ašeradena.

Vītols min, ka šobrīd būtu neiespējami atrast jaunu māksliniecisko vadītāju Dailes teātrim.

"Šajā brīdī tas ir pilnīgi neiespējami, jo jābūt saiknei ar teātri, ar kolektīvu. Mans plāns ir atjaunot štata režisorus un tad skatīties, kurš varētu šo pozīciju pārņemt. piekrītu, ka direktors intendants nevar veltīt pietiekami daudz laika trupas izaugsmei, darbam ar jauniem spēkiem," atzīst Vītols.

Samilzusī situācija  Dailes teātrī ieviesīs arī izmaiņas tā nākamajā, 100.jubilejas, sezonā.

Par situāciju Dailes teātrī plašāks stāsts sižetā raidījumā Labrīt.