Vasara mākslas darbos visās tās izpausmēs un dažādībā. Tā varētu teikt par jaunatklāto vasaras izstāžu sezonu Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā, kuras centrā šoreiz ir seši projekti glezniecībā, keramikā un fotogrāfijā.

Kā norāda Marka Rotko mākslas centra pārstāvis Aivars Baranovskis, visas izstādes kopumā veido sabalansētu māksliniecisko baudījumu gan pieredzējušam mākslas zinātniekam, gan nejauši ieklīdušam pilsētas pētniekam.

Pirmais ir skats Tālo Austrumu virzienā. Tā ir ne tik daudz krāsu, cik spriedzes pilna izstāde “Ir maiga nakts: Kana Haitao māksla”, pirmo reizi Latvijā iepazīstinot ar vienu no zīmīgākajiem Ķīnas 70. gadu paaudzes māksliniekiem.

Jau cits šīs vasaras sezonas izstāžu ieskicējums Rotko centrā ir māla uguns darbi. Šī ir vērienīgākā no Rotko centrā līdz šim skatāmajām Lietuvas keramikas izstādēm. Tās nosaukums ir “Teiku kambari. 21. gadsimta Lietuvas keramika”. Tā pārstāv iespaidīgi kuplu saimi – 65 māksliniekus simboliskā kopsavilkumā, kas atspoguļo tendences kaimiņvalsts keramikas mākslā pēdējo divdesmit gadu laikā. Stāsta izstādes kurators Valentīns Petjko: “Ir jābrauc un pirmkārt jāskatās Lietuvas laikmetīgās keramikas  izstāde, kuras nosaukums ir “Teiku kambari”, un kur ir darbi no mazā dizaina līdz tēlniecībai, no maziem formātiem līdz lielformātiem. Te ir astoņas teikas – teikas par varavīksnes rašanos, par akmeņu  augšanu. Katram ir jānāk un īsās teiktas jālasa pašam, jo katrai no tām ir īpaša darbu atlase.”

Pirmo reizi Latvijā skatāma arī Austrālijā dzimušā un šobrīd Parīzē dzīvojošā mākslinieka Entonija Vaita personālizstāde “Materiāla mobilizācija”.

Fotogrāfs Eduards Kapša ir kustības kadra meistars, kura meistarība nu skatāma izstādē “Kustība. Balets”.

Norvēģu mākslinieces Anjas Karras fotogrāfiju kopa “Mirkļi” fiksē kādu mirkli no Anjas Karras performancēm, kurās māksliniece pārveidojusi spilgtus rotaļlietu varoņus.

Un visbeidzot Rūda Pētersona jeb Del Ruden personālizstāde “Laipni lūgti manā mīlestības dārzā” ietver gan gleznas, gan keramiku. Izstādes koncepcija radusies darba gaitā, ieklausoties fona mūzikā, kur kādā dziesmā izskanējusi frāze – “You’re welcome, you’re welcome. To my garden, my garden of love” –, un tieši tā trāpīgi raksturojusi topošās vāzes.

Vasaras sajūtas sešās izstādēs Marka Rotko mākslas centrā Daugavpilī varēs baudīt līdz 16. oktobrim, kad plānots rudens sezonas sākums.