Mākslinieks un viņa vēstules - tāds īsumā varētu šī raidījuma Kultūras rondo apakšvirsraksts. Ko vēstules nozīmē radošas personas izpētes procesā?

Jāņa Pauļuka vēstules Felicitai, gan tad, kad viņa vēl nav Pauļuka sieva, gan tad, kad ir, gan tad, kad tikai dažas dienas šajā pasaulē dzīvojis, aiziet viņu dēliņš Olivers, gan tad, kad – Felicita vairs sen nav Jāņa sieva, bet patur Pauļuka uzvārdu un visu mūžu glabā viņa vēstules un preses izgriezumus par Jāni Pauļuku.

Gleznotāja Jāņa Pauļuka vēstules māksliniecei Felicitai Pauļukai „Mīlu Tevi” tagad lasāmas grāmatā. Par šīm vēstulēm, par emocionālajiem un mākslas impulsiem stāstas mākslas zinātniece, šīs grāmatas koncepcijas tekstu un komentāru autore Ingrīda Burāne.

Bet iezīmējot plandošo „gleznotāju karali” Jāni Pauļuku, raidījumā skan arī viņa paša pārspriedumi par mākslu 1982. gadā , kurus Aija Oša ielikusi savā raidījumā.

Jāņa Pauļuka vēstules tagad var izlasīt grāmatā, bet kāda cita mākslinieka – noslēpumainā Ģederta Eliasa vēstules – pagaidām var izlasīt tikai Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā, jo tās tikai nesen tur nonākušas, sagādājot ne tikai trūkstošās ainas Eliasa pasaules mākslas studiju ikdienas aprakstos, bet arī nesot kādu līdz šim nezināmu faktu, kas izlasāms Karijas vēstulē no Amerikas. Un māsīcai Elzai šo vēstuļu glabāšanā būs ļoti nozīmīga loma. Par jauniegūtajām Ģederta Eliasa vēstulēm un pārsteigumiem, ko tās glabā, stāsta muzeja direktora vietniece Marija Kaupere.

Un Kultūras rondo klausītājiem ir unikāla iespēja dzirdēt jauniegūto Ģederta Eliasa vēstuļu fragmentus, kurus lasa Zigfrīds Muktupāvels.

Sakrītot laikā un telpā, atklājas arī kādas sakarības, proti, Ģederts Eliass ir bijis Felicitas Pauļukas Mākslas akadēmijas diplomdarba vadītājs, kurš viņas darbu „Vecāķu zvejnieki” novērtējis ar „Teicami”.

Ģederts Eliass ir glābis Jāni Pauļuku arī viņa nemitīgajās kolīzijās ar Mākslinieku savienību.