Vilhelms Purvītis – prestižā Rīgas pilsētas mākslas muzeja direktors. Svarīgs amats, daudz praktisku pienākumu un mērķis latviešu mākslas kolekcijas veidošana. Kā ar to visu tika galā gleznotājs Vilhelms Purvītis?  Vien atgādinām, ka Rīgas pilsētas mākslas muzejs atradās tagadējā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) ēkā. Stāsta Māra Lāce, LNMM direktore.

Vilhelms Purvītis skaidri nosaucis uzdevumus, ko redz kā muzeja vadītājs. Pirmkārt,  tie saistīti ar ēkas savešanu kārtībā pēc nemiera gadiem, jo muzeja ēka  cietusi, vēl 1919.gadā tā cieš no bombardēšanas. Taču Purvītis apzinās galveno virsuzdevumu – jākoncentrējas uz latviešu mākslas kolekcijas veidošanu.

Purvītis pratis stāvēt pāri iekšējām nesaskaņām un konfliktiem, radījis  iespaidu, ka konfliktsituācijas tiek nolīdzinātas. Par viņa kultūras diplomātiju  izvērsti stāstīsim cikla noslēguma raidījumā. Māra Lāce, turpinot par mākslas darbu iepirkumiem, atgādina, ka Vilhelms Purvītis bija arī Latvijas Mākslas akadēmijas rektors līdz 1934.gadam, un viņš kā rektors rūpējās par saviem audzēkņiem, muzejā iepērkot arī studentu darbus.

Kad Purvītim paliek 65 gadi, tā ir robeža, līdz kurai var ieņemt amatu, tomēr Purvītim termiņu pagarina un viņš turpina vadīt muzeju, jo viņa autoritāte ir milzīga.

Vidējais apmeklētāju skaits gadā tolaik muzejā bijis ap 50 000 cilvēku. Ņemot vērā, ka muzejs bija atvērts ierobežotā laikā – līdz trijiem pēcpusdienā, tātad diennakts gaišajā laikā – tas nemaz nav tik maz, norāda Māra Lāce, ar kuras gādību iepazinām  Vilhelmu Purvīti kā Rīgas pilsētas mākslas muzeja direktoru.