Pašnodarbinātie, autoratlīdzību saņēmēji un mikrouzņēmumu darbinieki tomēr vēl nevar pieteikties dīkstāves pabalstiem Covid-19 krīzes laikā. Iepriekš bija paredzēts, ka pabalstiem varēs pieteikties jau no šodienas, 2.aprīļa, ņemot vērā vairākus kritērijus. Viens no tiem paredzēja, ka pabalsta saņēmējiem deklarācijā būs jāapliecina, ka noteiktajā laikā netiks gūti ieņēmumi.

Finansiālu atbalstu radošām personām var sniegt arī Valsts Kultūrkapitāla fonds (VKKF).

VKKF fonda direktors Edgars Vērpe raidījumā Kultūras Rondo skaidro, ka VKKF ir trīs radošo personu atbalsta stipendiju veidi: viens ir tām radošām personām, kas darbības specifikas dēļ īslaicīgi nav saņēmuši turpmākai darbībai nepieciešamos ienākumus.

"Domāju daudzi varēs kvalificēties. Atšķirībā no tās stipendijas, ko taisās maksāt Valsts ieņēmumu dienests, mēs pieļaujam, ka pēdējos mēnešos ir bijusi ienākumi. Tie nedrīkst pārsniegt 967 eiro. Ja šāda situācija  iestājusies, persona iet uz Radošo savienību padomi, iesniedz savu pieteikumu un VKKF izskata. Maksimālā stipendijas summa var būt 2580 eiro," skaidro Vērpe.

Tāpat ir arī īslaicīgas darba nespējas gadījumā ir iespēja VKKF pieteikties stipendijai līdz 10 dienām un VKKF sniedz arī atbalstu senioriem sadzīves apstākļu nodrošināšanai.

Vērpe norāda, ka VKKF kontā stipendiju nodrošināšanai ir ap 300000 eiro.

VKKF padomes priekšsēdētājs Dāvis Sīmanis norāda, ka ir jau nolemts, projektiem, kurus bija plānots īstenot šajā ārkārtas situācijas laikā vai uzreiz pēc tās, kuru praktiskā organizēšana ir daļēji vai pilnībā apstājusies, ļaut pagarināt termiņus, pārcelt realizāciju uz citu laiku. Neieviešot striktus nosacījumus, ka nauda jāatdod, tā ļautu iespēju robežās nozarei turpināt darboties.

"Lielākā daļa nozares ir šobrīd palikusi bez ienākumiem, izņemot tos, kas ir valsts struktūrās. Tie ir valsts teātros strādājošie, valsts orķestros strādājošie. Pārējie gan filmas, tur ir visa ražošana apstājusies, tiem cilvēkiem neviens neko nemaksās, ja neko nedarīs.

Tajā pašā laikā gleznotājs var strādāt savā darbnīcā, bet viņa izstāde, kā tagad Ērikam Apaļajam ir muzejā, uz kuru nevar aiziet neviens skatītājs. LViņš ir divus gadus strādājis, tagad viss ir apstājies, sēdi un gaidi. Viss radošais process ir apturēts. Maksāts var tie, kam ir valsts daļa, budžets," uzskata Vērpe.

Situāciju komentē Latvijas Teātra darbinieku savienības priekšsēdētāja Daiga Gaismiņa. Viņa pauž bažas vairāk par ierobežojumiem, kas liegtu kulturas nozarē pašnodarbinātajiem saņemt dīkstāves pabalstus.