„Esam iekārtojuši vairākas mazas ekspozīcijas,” tā šoziem savus izstāžu plānus piesaka mākslas centrs „Zuzeum”. Jauna izstāžu telpa „Zuzeum Studio”, arhitektūra mākslinieku gleznās un zudušais Aleksandra Kramareva cilnis „Orfejs”  – tās ir jaunākās ekspozīcijas, ko apmeklētājiem piedāvā „Zuzeum”. Savukārt mākslas tirgus „Zandele” Lielajā zālē jau raisījis diskusiju. Arī mēs uzklausām profesionāļu viedokļus, kas satraucis mākslas vidi.

Kopā ar mākslas centra „Zuzeum” izstāžu vadītāju Ievu Zībārti apskatām visus jaunumus, ko šajā ziemā piedāvā centrs. Sākam ar ārtelpu, ar nelielo namiņu jeb „Siltumnīcu”,  kas  visu pandēmijas laiku tiek izmantota kā  vitrīna. Pērn tajā bija Ziemassvētku ekspozīcija, bet šoziem apskatāms Aleksandra Kramareva fasādes ciļņa „Orfejs” prototips.

Ciļņa „Orfejs” oriģināls savulaik rotājis Rīgas Mūzikas instrumentu fabrikas filiāles ēku Rīgā, Maskavas ielā 250, tagad ēka rekonstruēta biroja vajadzībām, un oriģinālais cilnis uz tās vairs nav apskatāms.

Aleksandra Kramareva un viņa tēva mantojums Zuzānu kolekcijā ir pieejams mākslas, arhitektūras , interjera un izstāžu dizaina pētniekiem.

Dodoties uz Mazo zāli,  kur notiek arī jogas nodarbības,  Ieva ieskicē, ka pandēmijas laiks izmainījis izstāžu darbību,  jāstrādā ātrās reaģēšanas apstākļos. Tā kā gada lielāko daļu muzeji un mākslas centri bija slēgti apmeklētājiem,  nolēmuši  lielo izstādi atlikt uz februāra beigām, tāpēc ziemai izvēlējušies vairākas mazas ekspozīcijas, kuras var apmeklēt ar gidu, vai, piemēram,  dodoties uz jogas nodarbību.

Tālāk dodamies uz biroja un kopā strādāšanas telpām, kur pie sienām mākslas darbi. Ieva vispirms izceļ Ellas Krugļanskas darbu.

„Zuzeum Studio” galerijai izraudzītie mākslas darbi atspoguļo mākslinieku reakciju uz savu laiku nacionālajā un globālajā kontekstā, kā arī nozīmīgus notikumus mākslas vēsturē, stimulējot interesi par kolekciju un tās pētīšanu.

Trešā izstāžu zāle ir „Zuzeum Studio” -  nesen iekārtotas telpas starptautiskajai sadarbībai, vieta, kur apmesties un  strādāt vieskuratoram vai  dizaineram.

Savukārt lielajā zālē noris mākslas tirgus „Zandele”, kur var iegādāties Latvijas mākslinieku darbus. Piedāvājumā vairāk nekā 1000 glezniecības un  grafikas darbi, plakāti, zīmējumi, medaļas un porcelāna priekšmeti.

Tieši „ Zuzeum” mākslas tirgus dažas dienas pēc tās atvēršanas ir raisījis diskusiju. Tomass Pārups savā Facebook profilā raksta par „Zuzeum” tirdziņa „draudzīgajām” cenām un mākslinieku darbu vienādošanu ar humpalām. Viņš īpaši satraukts par Visvalža Ziediņa un Zentas Loginas darbu pārdošanu.

Savukārt Anda Lāce par par savu darbu „Viens pats mežā”, kas „Zuzeum” tirdziņā pieejama par jauku cenu – „No manis jūs tik lēti to nenopirktu.”

Kāpēc „Zuzeum” mākslas tirgus radījis diskusijas daļā sabiedrības un kādas problēmas tas uzrāda, uzklausījām mākslas stacijas „Dubulti” vadītāju Ingu Šteimani un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāju Inesi Baranovsku.