12. oktobrī, notika nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” ceremonija, kurā tika apbalvotas labākās filmas un kinoprofesionāļi kopā 23 kategorijās, kā arī piešķirtas specbalvas. Par labāko spēlfilmu tika atzīta Ināras Kolmanes "Bille", labākā režisora tituls tiks piešķirts Dāvim Sīmanim par filmu "Tēvs nakts, bet kā labākos aktierus žūrija novērtēja Elitu Kļaviņu ("Rīga. Dublis 1") un Vili Daudziņu ("Ar putām uz lūpām"). Balva par labāko scenāriju - Oskaram Rupenheitam par filmu "Kriminālās ekselences fonds".

Latvijas kino industrijas panākumi. Iespaidi un komentāri pēc Lielā Kristapa balvu pasniegšanas ceremonijas. Kultūras Rondo studijā filmu vērotāji, gan  festivālā iesaistītās personas, gan aktīvākie skatītāji dalās pārdomās par "Lielā Kristapa" programmu un laureātiem. Studijā diskutē Nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" starptautiskās žūriju vadīja Rīgas Starptautiskā filmu festivāla radošā direktore Sonora Broka, kinozinātniece Elīna Reitere (Vācija) un kino kritiķe Anita Uzulniece.

Kā labākā dokumentālā filma nosaukta Kristīnes Briedes „Laika tilti”, bet kā labākais dokumentālās filmas režisors Ivars Seleckis par filmu „Turpinājums”, kas no Latvijas izvirzīta arī „Oskara” balvai.

Varbūt vispār ir nepareizi formulējumi labākā filma, labākais aktieris, labākā aktrise. Šogad tiešām bija ārkārtīgi spēcīga konkurence, filmas bija tuvu cita citai. Man labāk patiktu formulējums, kā mēs kā žūrija vēlējāmies izcelt filmas, kas ieguvušas balvas, jo viņām piemita kaut kas vēl papildus, kas varbūt citās bija mazliet mazāk,” analizē Broka.

Broka arī atzīst, ka beidzot Latvijas kino industrija ir uzelpojusi

“Beidzot pietuvojamies normālais Latvijas kino industrijas elpošanai. Kino profesionālim tāpat kā pianistam vai jebkuram citam ir jāvingrinās savā profesijā, lai viņš varētu noturēt savu spēju līmeni, kā arī paaugstināt. Absolūti fantastisks gads bijis kino, gribētu novēlēt tam turpināties vēl un vēl, gribētu novēlēt Latvijas jaunajai valdībai mīlēt kino, jo tas ir rīks, ar kuru varam uzrunāt vietējo sabiedrību, gan pastāstīt par sevi pārējai pasaulei,” tā Broka.

Tajā pašā laikā viņa norāda, ka plašais piedāvājums tomēr neļauj izcelt vairākus laureātus

“Žēl, ka nevar iedot piecas balvas otrā plāna aktrisei, ka nevarējām iedot “Homo Novus” aktieru ansamblim, jo ansambļa saspēlē slēpjas tā burvība,” bilst Broka.

Anita Uzulniece atzīst, ka nākamajā gadā vajadzētu padomāt par iespēju rīkot laureātu filmu seansus jau pēc rezultātu paziņošanas. Elīna Reitere piebilst, ka vēl līdz 19.novembrim studija “Lunohod” vietnē wimeo.com piedāvā noskatīties “Lielo Kristapu” ieguvušo Vladimira Leščova animācijas filmu “Elektriķa diena”. Savukārt Broka visus aicina jau laicīgi doties uz kino, jo nekad nevar zināt, kura filma iegūs balvu.