Jaunais 14. Saeimas sasaukums sevi darbībā vēl tikai pierādīs, taču izskan piesardzīgas prognozes, ka plašāks politikā un valsts pārvaldē strādājušu cilvēku loks ļaus šai būt konstruktīvākai par iepriekšējo. Daudz noteiks varas partiju spēja parlamentā sadarboties arī ar opozīciju.

Jaunās Saeimas pirmajā darba nedēļā  analizējam tās kvalitātes un pirmos darāmos darbus. Aptaujājam arī vairākus deputātus, kuri šajā statusā pirmo reizi ver vaļā Jēkaba ielas nama durvis.

14. Saeimai ir jābūt Saeimai - reformētājai un tai nāksies dzēst krīžu ugunsgrēkus. Tā pirmajā jaunā parlamenta sēdē pauda Valsts prezidents Egils Levits. Deputātu mainība bija mazāka, bet no 13. Saeimas deputātiem jaunajā sasaukumā ir ievēlēta tikai ceturtā daļa. Levits brīdināja, ka līdzīgi var notikt arī nākamajās Saeimas vēlēšanās.

Politikas vērotāji piesardzīgi atzinuši, ka jaunajā sasaukumā darbs būs prognozējamāks, jo ievēlēti vairāk pieredzējuši cilvēki. Viņiem jārisina energoresursu un citu izmaksu pieauguma sekas, jāmeklē veidi, kā palīdzēt ķert rokā Baltijas kaimiņvalstu attīstības rādītājus. Jaunajā Saeimā ir četri jauni politiskie spēki „Progresīvie”, „Stabilitātei!”, “Apvienotais saraksts” un “Latvija pirmajā vietā”. Pēdējos divos gan vairums ievēlēto ir lielajā politikā norūdīti.

Saeimā ievēlēti četri esošās valdības pārstāvji, kā arī divi senāku laiku ekspremjeri. Deputātu vidū ir vadošos amatos valsts pārvaldē un citās jomās pieredzējuši cilvēki. No visiem Saeimā ievēlētajiem augstākās izglītības nav astoņiem deputātiem, pirms četriem gadiem tādu bija divkārt mazāk. Krīzes apstākļos vajadzīgas koalīcijas un opozīcijas frakciju sadarbības iespējas, uzsver bijusī Konkurences padomes vadītāja Skaidrīte Ābrama - tagad Saeimas deputāte no „Progresīvajiem”.

Jaunajā Saeimā ievēlēti arī vairāk nekā 20 deputāti ar pieredzi pašvaldībās, galvenokārt no Latvijas Reģionu apvienības, Zaļo un zemnieku savienības un "Jaunās Vienotības" rindām. Parlamentā ievēlēti astoņi kādreizējie pašvaldību vadītāji. Bijušais Mazsalacas novada domes priekšsēdētājs Harijs Rokpelnis no Zaļo un zemnieku savienības atzīst, ka darbs Saeimas opozīcijā ierobežos iespējas realizēt lielus plānus, piemēram, par traucējoša administratīvā sloga mazināšanu. Viņš gan cer, ka jēdzīgas idejas izdosies realizēt, esot arī Saeimas opozīcijā.

Savas zināšanas darbā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā un Valmieras novada domē sola likt lietā arī no "Jaunās Vienotības" saraksta ievēlētais Jānis Skrastiņš. Viņš pievērsīsies civilās aizsardzības jautājumiem, kuru nozīme aktualizējās Krievijas brutālās karadarbības Ukrainā ēnā. Civilās aizsardzības mācības ir pašvaldību atbildība, dažkārt tās notiek tikai ķeksīša pēc. Saeima to var pārlūkot. Jo plašāka pieredze, jo labāk parlamentārietim, uzsver Jānis Skrastiņš.

Saeimas opozīcijā darbosies uz krieviski runājošo vēlētāju orientētās frakcijas "Stabilitātei!" deputāti, kuru lielākie panākumi vēlēšanās bija Rīgā, Daugavpilī un Rēzeknē. Zīmīgi, ka Latvijas Radio ar dažiem jaunievēlētajiem „Stabilitātei!” deputātiem neizdevās sazināties, lai arī jautājumu šīs frakcijas pārstāvjiem netrūkst. Piemēram, šī spēka pārstāvei Glorijai Grevcovai vēl sekos tiesvedība saistībā ar melošanu Centrālajai vēlēšanu komisijai par darba pieredzi un izglītību.

Tieši Grevcova drīz pēc deputāta zvēresta došanas savā "TikTok" kontā lepojās ar pašiņvideo no Saeimas zāles, fonā izmantojot krievu popmūziku. Viņa arī sūdzējusies par pieminekļu nojaukšanu Daugavpilī, izpelnījusies publicitāti Krievijas un Baltkrievijas medijos. Citu "Stabilitātei!" biedru, piemēram, Viktora Pučkas sociālo tīklu aktivitātēs pausts Krievijas propagandas naratīvs.

Partijas "Stabilitātei!" vadītājs Aleksejs Rosļikovs neslēpj, ka augsto rēķinu problēmu risinājumus grib pārrunāt ar „Apvienotā saraksta” frakciju, to uzsver arī publiskās debatēs. Par ziemas pārvarēšanu energoresursu cenu pieauguma apstākļos liela nozīme būs ne tikai Saeimas lēmumiem. Šajā kontekstā uzsvērts jaunveidojamās Klimata un enerģētikas ministrijas ieguldījums, par ko atbildību varētu uzņemties "Jaunā Vienotība".

14. Saeimas deputāti sevi darbā vēl pierādīs, jo Saeimas komisijas un apakškomisijas varēs izveidot tikai tad, kad būs skaidrība par atbildību sadalījumu valdībā, ministrijās. Un tad Jēkaba ielas namā ieraudzīsim vēl vairākas jaunas sejas.