Kādu ietekmi uz pasauli atstāj cilvēks, kurš zaudē saikni ar realitāti un sāk uzvesties noziedzīgi – šī ir viena no tēmām iestudējumā ''Desmit iemeslu apciemot Kauci'', kam šovakar būs pirmizrāde Jaunajā Rīgas teātrī. Izrāde veidota gotiskās komēdijas žanrā, tās pamatā ir Justīnes Kļavas luga, ko iestudējis Gatis Šmits.

Radošā grupa atzīst, ka nav viegli strādāt šajā traģiskajā un baisajā laikā, bet vienlaicīgi darbs ir arī kā glābiņš un iespēja arī skatītājiem, kuri nāks uz izrādi, iedot nelielu atelpu.

Pirms mēģinājuma satikti, aktieri Gerds Lapoška un Baiba Broka stāsta, ka, arī strādājot pie izrādes, viņiem ļoti grūti distancēties no smagā konteksta, kas teju visu laiku elpo pakausī.

Absurdās situācijas un groteskie izrādē redzamie tēli savā ziņā pat sasaucas ar šī brīža globālo kontekstu, taču pamatā izrādes stāsts ir par Latviju.

Lugu speciāli Jaunajam Rīgas teātrim rakstījusi Justīne Kļava, un viens no izrādes mērķiem - parādīt, ko spēj jaunais aktieru kurss, kura studijas jau tuvojas noslēgumam. Lai viņi varētu kārtīgi izspēlēties, izrādi Gatis Šmits veido Latvijai visai neparastā – gotiskās komēdijas – žanrā.

Lugas darbība notiek mazpilsētā, kas saucas Kauce. Lai popularizētu šīs vietas tēlu, uz Kauci uzaicina jauno žurnālistu Voldemāru Zagdaju, kuram jāizveido raksts par Kauces tūrisma objektiem. Jaunajam censonim savukārt daudz aizraujošāk šķiet strādāt kā izmeklējošajam žurnālistam, un viņš arī uzrok dažādus Kauces noslēpumus un tiek uz pēdām pat kādam ļoti lielam nelietim.

Voldemāra Zagdaja lomu atveido Gerds Lapoška, kurš stāsta, ka izrāde ir arī dažādu paaudžu attiecību stāsts, un viņa gana ideālistiskais varonis pārstāv tā saukto mileniāļu paaudzi ar visām tai raksturīgajām iezīmēm.

Baiba Broka atveido Kauces iedzīvotāju Ivetu Mačuku, kurai kā ikvienam Kaucē mītošajam ir savi noslēpumi un savs skelets skapī. Kā uzskata aktrise – būtībā Kauci var uzskatīt par nelielu modeli tai pasaulei, kurā mēs šobrīd dzīvojam un kurā notiek arī daudzas, ļoti absurdas lietas.

Izrāde ir stāsts arī par to, cik viegli mēs saviem līdzcilvēkiem uzliekam dažādus zīmogus un birkas un cik neiecietīgi spējam būt pret atšķirīgiem viedokļiem.

Visi 10 izrādes varoņi cīnās ar dzīvi, realitāti un sevi. Septiņus no viņiem atveido jaunie aktieri, kas saspēlējas ar trim pieredzējušajiem meistariem – Baibu Broku, Elitu Kļaviņu un Andri Keišu.