Ķīnas ekonomikai atgūstoties no pandēmijas radītajiem satricinājumiem, pieaugs arī Pekinas pieprasījums pēc gāzes. Tas savukārt var būtiski ietekmēt Eiropas spējas nodrošināt sevi ar gāzi nākamajai ziemai. Un notiekošais Ķīnā var ietekmēt Eiropas spējas nodrošināt sev krājumus vairāk nekā Krievijas gāzes plūsmu apturēšana. To ziņojumā šonedēļ atzinusi Starptautiskā Enerģētikas aģentūra.

Starptautiskā Enerģētikas aģentūra atzīst, ka Ķīnas potenciālais pieprasījums pēc gāzes joprojām ir raksturojams kā "lielais nezināmais". Proti, nav zināms, cik drīz un kādos apjomos šis pieprasījums augs. Ķīnas ekonomikas straujākai izaugsmei šogad vajadzētu palielināt tās vajadzības pēc gāzes, taču neskaidrs ir tas, vai tas palielinās gāzes iepirkumus līdz iepriekšējo gadu līmenim. Aģentūra lēš, ka straujš pieprasījuma augums šogad varētu izraisīt Ķīnas sašķidrinātās dabasgāzes importa pieaugumu pat par 35%. Tas notiktu tad, ja izmaksas Ķīnā turpinās kristies un valsts ekonomika strauji paplašināsies. Starptautiskā Enerģētikas aģentūra to atzīst savā šonedēļ publicētajā ceturkšņa ziņojumā, norādot, ka šāds scenārijs veicinātu globālo konkurenci par gāzi un varētu atkal palielināt cenas līdz "neilgtspējīgam" līmenim, kāds bija pagājušajā vasarā.

Starptautiskā Enerģētikas aģentūra paziņoja, ka atšķirība starp zemāko un augstāko Ķīnas neto sašķidrinātās dabasgāzes iespējamo importu šogad ir 40 miljardu kubikmetru. Diapazona augšgalā Ķīnas importa apjoms pieaugs krietni virs iepriekšējā maksimuma 2021.gadā, norādīja aģentūra. Savukārt Ķīnas kopējais gāzes patēriņš 2023.gadā varētu palielināties par gandrīz 7%. Līdz ar to aģentūra lēš, ka nenoteiktība ar Ķīnas pieprasījumu Eiropai gāzes nodrošināšanā var kaitēt vairāk nekā gāzes plūsmu apturēšana no Krievijas.

Ķīna ir atcēlusi stingros Covid-19 pandēmijas ierobežojumus, kas pagājušajā gadā ierobežoja tās pieprasījumu pēc enerģijas un palīdzēja Eiropai importēt rekordlielu sašķidrinātās dabasgāzes daudzumu no visas pasaules. Eiropas importa piegums pērn lēšams ap 63% un apjomā tas bija par 66 miljardiem kubikmetru gāzes vairāk. ASV piegādāja lielāko daļu. Kopā ar enerģijas taupīšanas pasākumiem un maigo ziemu sašķidrinātās dabasgāzes iepirkumi ļāva Eiropai pārdzīvot apkures sezonu ar daudz mazākām Krievijas gāzes plūsmām un samazināja gāzes cenas par vairāk nekā 80%. Pašreizējo situāciju ieskicē Eiropas Savienības enerģētikas komisāre Kadri Simsone.

Lai gan šogad Eiropā pieprasījums pēc gāzes varētu mazināties par 3%, gāze vienalga ir jāmeklē. Par to, kā nodrošināt krājumus nākamajai ziemai šonedēļ runāja Eiropas Savienības enerģētikas ministru sanāksmē. Gan komisāre Simsone, gan Zviedrijas enerģētikas ministre Eba Buša atzina, ka izaicinājumi nebūt nav beigušies.

Starptautiskās Enerģētikas aģentūras un Eiropas Savienības amatpersonas ir brīdinājušas, ka Eiropai joprojām ir kritiska gāzes patēriņa disciplīna, ņemot vērā zemākas piegādes no Krievijas. Un arī šis aspekts tika izcelts Eiropas Savienības enerģētikas ministru sanāksmē. Ministri vienojās pagarināt gāzes patēriņa samazināšanas pasākumus arī uz nākamo ziemu, lai vieglāk papildinātu krājumus. Eiropas Savienības enerģētikas komisāre Kadri Simsone nedēļas sākumā uzsvēra, ka ir svarīgi nodrošināt Eiropas gatavību nākamajai ziemai un sasniegt mērķi par krātuvju piepildīšanu līdz 90% līdz 1.novembrim.