Visās Eiropas Savienības dalībvalstīs, tostarp arī Latvijā, šonedēļ stājušies spēkā jauni ierobežojumi aromatizētiem karsējamās tabakas izstrādājumiem. Tas nozīmē, ka gan ražotāji, gan izplatītāji un tirgotāji pīpmaņiem vairs nedrīkst piedāvāt smēķus ar, piemēram, augļu vai mentola smaržu un garšu. Savukārt Saeima sola drīzumā atgriezties pie līdzīgiem ierobežojumiem, ko nacionālā līmenī piemēros arī elektroniskajām cigaretēm.

Tradicionālās cigaretes pīpējam arvien mazāk, savukārt karsējamo tabaku gan patērējam vairāk. Tā var secināt pēc Valsts ieņēmumu dienesta apkopotajiem datiem. Piemēram, šā gada pirmajos astoņos mēnešos veikalos nonācis par gandrīz 25 miljoniem mazāk parasto cigarešu nekā pērnajā gadā. Savukārt karsējamā tabaka, ko nodokļu inspektori uzskaita kilogramos, astoņos mēnešos patēriņam nonākusi vairāk nekā 48 tonnu apmērā, kas ir par 4354 kilogramiem vairāk nekā pirms gada.

Latvijas Bezdūmu nozares asociācija, atsaucoties uz sabiedriskās domas aptauju kompāniju SKDS, lēš, ka karsējamo tabaku pīpē katrs desmitais no visiem tabakas un nikotīna produktu lietotājiem.

Marita Jansone, Bezdūmu nozares asociācijas izpilddirektore, skaidro, ka Eiropas Komisijas direktīva neietekmē citus produktus, piemēram, elektroniskās cigaretes un nikotīna spilventiņus. Pēc tradicionālo cigarešu aromatizēšanas aizlieguma karsējamā tabaka ir nākamā kategorija, ko skar vispārējs liegums visā Eiropas Savienībā. Un bezdūmu nozares kā jau tabakas izplatītāju pārstāvju viedoklis par to ir visai paredzams.

Tradicionālo un bezdūmu tabakas izstrādājumu apvienības valdes loceklis Anrijs Matīss domā, ka ražotājus šis liegums ietekmēs mazāk nekā pašus patērētājus, kam vairs nebūs pieejamas karsējamas cigaretes ar konfekšu vai augļu garšu un smaržu.

Atbildīgā Saeimas komisija jau gada sākumā lēma, ka Latvijas tirgū jāaizliedz elektronisko cigarešu šķidrumi un to sastāvdaļas, kurās ir aromatizētāji. Tie atvieglojot nikotīna uzņemšanu, un mediķi ceļ trauksmi, ka elektronisko cigarešu lietošana sasniegusi katastrofālus apmērus. Bet, tā kā gandrīz visu elektronisko cigarešu šķidrumi satur aromatizētājus, tāds lēmums nozīmētu teju pilnīgu šo smēķu aizliegumu. Pēc plašās rezonanses Saeimas Sociālo lietu komisija likuma grozījumu virzību atlika līdz starptautisku ekspertu secinājumu saņemšanai. Un oktobra beigās pie jautājuma atgriezīsies, sola komisijas vadītājs Andris Bērziņš no Zaļo un Zemnieku savienības.

Nav aplēšu, kā šie liegumi ietekmēs nodokļu ieņēmumus. Katrā ziņā ieņēmumu dienesta dati rāda, ka tie aug arī to produktu kategorijās, ko pīpmaņi lieto arvien mazāk, jo arī nodokļa likmes katru gadu tiek celtas. Gada pirmajos astoņos mēnešos akcīzes nodoklis aprēķināts gandrīz 180 miljonu eiro apmērā iepretim 176 miljoniem pērn.