Augusta sākumā bija vērojami strauji kritumi pasaules lielākajos akciju tirgos un citās atsevišķās aktīvu klasēs. Tas bija lielākais kritums akciju tirgū kopš pandēmijas un to izraisīja bažas par potenciālo krīzi ASV ekonomikā, kā arī izmaiņas Japānas jenas vērtībā un procentu likmēs. Kā šie notikumi ietekmēs pensiju plānus Latvijā?

 

To, ka akciju tirgi ir svārstīgi, bieži atgādina gan pensiju pārvaldītāji, gan citi finanšu nozares pārstāvji. Bankas Citadele meitas uzņēmuma CBL Asset Management valdes priekšsēdētājs Kārlis Purgailis stāsta, ka pēc akciju indeksa kāpuma jūlija vidū, augusta sākumā sekoja straujš kritums.

Latvijas Universitātes Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultātes lektore un pētniece Līga Leitāne uzsver, ka par saviem ieguldījumiem pensiju plānos atbildība jāuzņemas arī katram pašam, jo naudu var ieguldīt ne tikai aktīvajos un riskantākajos plānos, bet arī sabalansētos un konservatīvos plānos.

Ieguldījumu pārvaldes sabiedrība „Vairo” valdes priekšsēdētājs Iļja Arefjevs skaidro, ka investīciju pasaulē ir divas neapstrīdamas patiesības.

„Kritums akciju tirgos parasti notiek pēc ļoti ilgstoša un pamatīga akciju cenu kāpuma. Peļņa no investīcijām akciju tirgos šogad varētu būt nulle, pagājušogad peļņa bija ap 20%. Bet jebkurā gadījumā tas nekādā veida nesamazina akciju pievilcīgumu ilgtermiņā. Patiesais akciju tirgu ienesīgums izkristalizēsies ilgtermiņā, te mēs runājam par 10, 20, 30 gadu periodu. Un reālistiski būtu rēķināties ar peļņu, kas ir līdz vidēji līdz 10% gadā pirms dažādu komisijas maksu un nodokļu atskaitīšanas. Un tad, ja mēs atgriežamies pie jautājuma, ko šajos apstākļos vajadzētu darīt pensiju plānu dalībniekiem? Nu, šis brīdis varbūt ir tāds savā ziņā izdevība, lai pārliecinātos, ka ir izvēlēts vecumam atbilstošs plāns. Jo, ja līdz pensija vēl ir tālu 10, 20 vai 30 gadi, var droši palikt tādā pensiju plānā, kas iegulda visu naudu uzņēmumu akcijās. Ja klientam līdz pensionēšanās brīdim paliek mazāk kā 10 gadi, noteikti šo plānu varētu mainīt pret konservatīvāku. Bet noteikti nevajadzētu mainīt pensiju plānu tikai tādēļ, ka akciju tirgos šobrīd ir kaut kāds kritums.”

Bažas par akciju tirgu strauju atkopšanos gan rada notiekošais pasaulē, bet atgādināšu par katra noguldītāja atbildību - pensiju pārvaldītāju var mainīt reizi gadā, bet pensiju plānu - divas reizes gadā. Daina Zalamane, Latvijas Radio.