Ļoti nozīmīgs atbalsts Latvijas dievnamiem ir 2018.gadā uzsāktā Sakrālā mantojuma finansēšanas programma. Pateicoties tai, aptuveni 50 dievnami ir varējuši atrisināt pašas kritiskākās situācijas, lai paglābtu ēkas no posta.

Svarīgi, ka programma dod iespēju īstenot lielāka apjoma projektus nekā spēj atļauties baznīcu draudzes. Tādējādi ar tās atbalstu dievnamos var atjaunot, piemēram, jumtus un torņus, kas draudzēm bieži vien nav pa spēkam.

Līdz šim programmai atvēlētais finansējums gan krietni atpalicis no sākotnēji solītā un bijis neregulārs, tādēļ lielāko konfesiju vadītāji un Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde šajās dienās nosūtījuši vēstuli Saeimai, kurā aicina valsts budžetā paredzēt ikgadēju finansējumu šim mērķim vismaz 2 miljonu eiro apmērā.

Paužot valstisku atbalstu Latvijas dievnamiem kā izcilai mūsu kultūrvides bagātībai, 2017. gadā tika pieņemts ‘’Sakrālā mantojuma saglabāšanas finansēšanas likums’’. Tā anotācijā norādīts, ka, lai nodrošinātu vēsturisko ēku saglabāšanu, šajā programmā katru gadu būtu nepieciešami vismaz 4 miljoni eiro.

Realitāte ir atšķirīga. Triju gadu laikā kopumā piešķirts tikai pusotrs miljons eiro, palīdzot saglābt pašas kritiskākās situācijas aptuveni 50-it dievnamos. Kopumā Latvijā ir ap 800 baznīcu. Šobrīd izskan bažas, ka nākamā gada budžetā šim mērķim varētu atvēlēt tikai pusmiljonu eiro vai pat vispār finansējumu neparedzēt.

Šai saistībā gan lielāko konfesiju vadītāji, gan Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde nosūtījuši vēstules Saeimas deputātiem, tieslietu ministram un kultūras ministram, kurās skaidro programmas nozīmību un aicina paredzēt ikgadēju finansējumu sakrālā mantojuma objektiem vismaz 2 miljonu eiro apmērā. Tas sniegtu iespēju ilgtermiņā īstenot apjomīgākus darbus, kā arī aptvert plašāku atbalstīto objektu skaitu.

 

Par neatsveramu, vitāli nepieciešamu Sakrālā mantojuma programmu dēvē Latvijas baznīcu draudžu pārstāvji. Tā, piemēram, tieši šis atbalsts ļāva saglābt skaisto neogotikas pērli – Līksnas katoļu baznīcu. Jumts tai bija caurs kā siets, par draudzes līdzekļiem gadiem liktie ielāpi vairs neko nepalīdzēja, stāsta Līksnas draudzes biedrības vadītāja Elita Skrupska.