Baltā krāsa latviešiem allaž bijis nozīmīgs simbols, kas šobrīd jo īpaši izceļams – uzskata Jāņa Akuratera muzeja eksperte Ruta Cimdiņa. Viņa ir viena no idejas autorēm divām izstādēm, kas šobrīd skatāmas muzejā un kas abas veltītas baltās krāsas idejai. Vienā ir apskatāmi baltie rokdarbi no Akurateru ģimenes kolekcijas, bet otrā – Pārdaugavas Lutera draudzes mākslinieku grupas darbi. Tieši šonedēļ aprit 25 gadi kopš grupa dibināta un svētdien muzejā mākslinieki arī atzīmēs savu jubileju.

"Redziet, šeit arī viss ir balts… Skapis ir atvērts, te ir balta, pašu darināta tautastērpa blūze, pašu darināti, Marijas darināti pusaizkariņi, lai Akurateram pie loga vieglāk strādāt, balta villaine. Nu, viss baltais."

Muzeja telpās redzamo izrāda muzeja eksperte Ruta Cimdiņa. Viņai arī pieder ideja gada sākumā muzejā iepludināt baltuma mistēriju, tādējādi piesaucot gaismu, cerību un spēku. Un baltuma Akurateru ģimenes kolekcijā ir ļoti daudz – tie ir smalki galdauti, sedziņas, dvieļi, palagi un spilvendrānas, rotāti ar balta tilla izšuvumiem, tamborētām mežģīnēm un spodršuvumā veidotām monogrammām.

Lielāko daļu no tiem darinājusi Jāņa Akuratera kundze Marija Anna, kurai skaistums visapkārt bija ļoti svarīgs, tādēļ arī mājas interjeru allaž rotāja balti rokdarbi.

Izstāde ir reta iespēja vienkopus aplūkot tik plašu Akuratera ģimenes rokdarbu oriģinālu kolekciju, jo šie darbi ir ļoti saudzējami un ikdienā rūpīgi tiek glabāti muzeja krātuvē. Ar baltajiem rokdarbiem cieši sasaucas otra izstāde "Baltie darbi", kas skatāma muzeja gaišajā salonā un kuras autori ir Pārdaugavas Lutera draudzes mākslinieku grupa.Tieši šo svētdien tā svinēs savas dibināšanas 25.jubileju, pirmsākumus atceras māksliniece Gunta Ploka.

Izstādē aplūkojami 14 autoru 26 darbi – dažādās tehnikās veidoti, kuru vadmotīvs galvenokārt ir gaismas uzvara dabā un pasaulē, labā un skaistā nozīmīgums ikviena cilvēka dzīvē. Darbu idejas savā ziņā jau raksturo nosaukumi "Ziemas gaisma", "Baltie ritmi", "Sniegputenis", "Baltās krizantēmas", "Ābele", "Torņakalns. Svētdiena". Daļa darbu ir mākslinieku mīlestības apliecinājums Pārdaugavas īpašajam šarmam, arī Guntas Plokas pastelis.

Dins Kopštāls izstādē piedalās ar darbu "Caurvējš", kas ir savdabīga spēle ar baltā un melnā attiecībām, simboliem, faktūrām un tekstiem, kas visdrīzāk katrā skatītājā raisīs savas asociācijas, par iedvesmas avotu stāsta autors

Izstādes "Baltie darbi" Akuratera muzejā būs skatāmas līdz februāra nogalei. Jau šo svētdien izstādē savu 25.jubileju svinēs Lutera draudzes mākslinieku grupa.