Sabiedrisko mediju projektā „Zeme, kur dzer” jau kopš gada sākuma esam pētījuši un analizējuši alkoholisma problēmu Latvijā. Un dati iezīmē skumju ainu. Pirms pandēmijas Latvijā viens cilvēks gadā izdzēra vidēji 12,9 litrus absolūtā alkohola. Aptuvenam salīdzinājumam - litrā degvīna ir vidēji apmēram 400 mililitru absolūtā alkohola. Projektā analizējām problēmas, ko alkohols nodara cilvēka veselībai un drošībai, arī apkārtējiem, radiniekiem, bet kas vissāpīgāk - alkoholiķu bērniem. Problēmas mazināšanai izstrādāts arī plāns, taču tā ieviešana nav vedusies pavisam sekmīgi un ir skaidrs, ka visu izpildīt neizdosies. Aplūkojam, kā politiskās partijas pirms vēlēšanām raugās uz šo problēmu un kā piedāvā to risināt.

 

Sarunai par alkohola problēmas risināšanu uzrunājām 12 partijas, kuras SKDS augusta aptaujā uzrādīja lielāko popularitāti vēlētāju vidū. Uzreiz jāsaka - partijas "Stabilitātei!" vadītājs Aleksejs Rosļikovs, lai arī sākotnēji sarunai piekrita, tomēr vienīgais neatrada laiku intervijai.

 

No 11 uzrunātajām partijām kaut ko par sabiedrisko mediju projektu „Zeme, kur dzer” un tā aktualizētajām problēmām bija dzirdējusi nepilna puse. Tajā pašā laikā neviens nenoliedz pastāvošās alkoholisma problēmas. Tomēr partiju programmās risinājumus atkarības mazināšanai tikpat kā neatrast. Izņēmums ir „Progresīvie”, kas sola paaugstināt akcīzes nodokli un stiprināt atkarību rehabilitācijas un prevencijas programmas. Arī partija “Latvija pirmajā vietā”, kas savā programmā runā par jauniešu pasargāšanu no atkarībām, to solot panākt ar sporta attīstīšanu un fizisko aktivitāšu nodrošināšanu bērniem.

Savukārt, „Attīstībai/Par!” programmā sola mazināt atkarību riskus rūpējoties par veselīgu ieradumu veidošanu skolās ieviešot veselības-pratības saturu. Tāpat partija sola norādīt kaloriju daudzumu uz alkohola etiķetēm. „Konservatīvo” pārstāvis Sandis Riekstiņš gan uzskata, ka kalorijas uz etiķetēm lielu lomu nespēlēs. “Konservatīvo” programmā tiešiem vārdiem nekas par alkoholisma vai atkarību mazināšanu nav minēts, taču Riekstiņš uzsver, ka tas partijai nav mazsvarīgi un galvenais ir sabiedrības izglītošana.

Citu partiju solījumos parādās akcīzes celšana, pārdošanas vecuma palielināšana, pārdošanas laika mazināšana, alkohola tirdzniecības tiesību nodošana vienam valsts uzņēmumam, līdzīgi, kā, piemēram, Norvēģijā. Piemēram, „Saskaņas” pārstāvis Jānis Krišāns piedāvā celt akcīzes nodokli un iegūto naudu novirzīt pacientu ārstēšanai, lai visai sabiedrībai nenāktos maksāt par slimnīcā nonākušajiem atkarībniekiem. Savukārt, Nacionālās apvienības pārstāvis Imants Parādnieks uzskaita virkni ierobežojumu, kuri pēc partijas domām varētu mazināt alkohola patēriņu.

Arī Nacionālā apvienība tāpat kā citas partijas sola pasākumu kopumu atkarību prevencijai un ārstēšanai, kas ietvertu atbalsta mehānismus īpaši jauniešiem, piemēram interešu izglītības veicināšanu, lai novirzītu jauniešu domas no alkohola. Vecuma ierobežojumu jeb alkohola tirdzniecību no 21 gada vecuma kā risinājumu iesaka partijas „Katram un katrai” pārstāvis Agris Freifalts. Viņš arī uzskata, ka alkohols būtu jātirgo specializētajos veikalos un lielajos tirdzniecības centros. Un jāierobežo reklāma.

Arī „Apvienotā saraksta” pārstāvis Renārs Putniņš alkohola tirdzniecību rosina pārcelt uz specializētajiem veikaliem. Viņš arī pieļauj lielāku līdzmaksājumu tiem pacientiem, kas slimnīcā nonāk reibumā. Arī akcīze jāpalielina, saka „Apvienotā saraksta” pārstāvis. Līdzīgi, kā daudzi citi, Putniņš min arī veselības pratības mācību skolās.

Veselības mācību, cenu palielināšanu, reklāmas ierobežojumus un alkohola pieejamības mazināšanu min arī „Zaļo un zemnieku savienības” pārstāve Līga Kozlovska.

Arī „Jaunās vienotības” pārstāve Anda Čakša min jau daudzkārt piesaukto veselības mācību un arī jauniešu domu novēršanu no alkohola lietošanas, piedāvājot dažādas aktivitātes un interešu izglītības iespējas. Taču arī par ierobežojumiem „Jaunā vienotība” esot diskutējusi. Čakša gan uzsver – viņai, kā ārstei ir stingrāks uzskats par nepieciešamajiem ierobežojumiem, taču partijas kopējais redzējums ir vairāk vērsts uz izglītošanu un prevenciju.

Alkoholisma problēmu nenoliedz arī Latvijas Krievu savienība, taču godīgi pauž – alkoholisma mazināšana nav tās prioritāte, jo šobrīd galvenais ir enerģētiskās krīzes atrisināšana. Partijas pārstāvis Miroslavs Mitrofanovs Tiekoties ar Latvijas Radio skaidroja – partija noteikti ir pret ierobežojumiem. Jādomā, kā mazināt vēlmi dzert.

Skaidrs, ka partiju piedāvājums dalāms divās daļās – viena ir ierobežojumi, kas ietver tirdzniecības, pārdošanas laika, vecuma un vietu ierobežošanu. Un otrs piedāvājums saistīts ar izglītošanu un prevenciju, kā arī atbalstu – šeit iekļaujama veselības mācība, interešu izglītības un citu no alkohola novirzošu aktivitāšu veicināšana sabiedrībā, kā arī rehabilitācijas atbalsts tiem, kuru zaļais pūķis jau sasējis. Tie gan šobrīd ir vien vārdi, taču tie nu ir piefiksēti un vien laiks parādīs vai vārdi pārtaps darbos. Svarīgs gan vēl ir jautājums – kā un cik ātri pie solītā nonāksim?