„Es paredzu, ka visi būs apvainojušies. Un esmu tam gatavs,” – šādu skatītāju attieksmi pret viņa jauno izrādi „Sievietes un vīrieši” Jaunajā Rīgas teātrī prognozē režisors Alvis Hermanis. Izrāde balstīta vācu autores, sieviešu tiesību aktīvistes Majas Cades lugā, kurā viņa pilnībā apmainījusi vietām abu dzimumu sociālās lomas, lai tādējādi paspilgtinātu sieviešu tiesību problemātiku.

Ar autores atļauju Alvis Hermanis lugu lokalizējis, tās darbības vieta ir Latvija, un šeit tad arī ieraugām, kas notiek, ja dzimumi pilnībā apmainās lomām. Šis tas no redzamā ir jau gluži tuvu dzīves īstenībai.

Izrādē visas priekšnieces ir sievietes, bet vīrieši viņu sekretāri vai citi padotie darbinieki. Sievietes viņus izrīko, sauc pamazināmos vārdiņos un viņiem uzmācas. Sievietes ir naudas pelnītājas, bet vīrieši gatavo ēst, tīra māju un audzina bērnus. Sievietes dzer stipros dzērienus, bet vīrieši malko liķierīšus.

Tāds modelis apspēlēts vācu autores Majas Cades lugā. Lai arī tās pamatā ir sāpe par sieviešu diskrimināciju, un apmainot lomas, autore to vēlējusies īpaši izcelt, visticamāk katrs skatītājs no tās nolasīs savu stāstu un kā saka Alvis Hermanis – visi būs pareizi. Lai arī apgrieztais modelis domāts kā utopija, daudzos gadījumos tas šķiet jau ļoti tuvu realitātei: