Ceturtdien, 5. septembrī, Anatomijas muzejā atvērs jaunu, ļoti nozīmīgu ekspozīciju "Profesora Hohštetera anatomiskais kabinets". Tās pamatā ir vēsturisko anatomisko preparātu kolekcija, ko pirms vairākiem gadiem muzejs saņēma kā dāvinājumu no Šveices.

Ja mūsu muzejā līdz šim apskatāmie eksponāti atspoguļo galvenokārt 20.gadsimta sākumu, tad jauniegūtā kolekcija ir ieskats daudz tālākā vēsturē, jo tās senākie priekšmeti nāk no 18.gadsimta.

Jauniegūtā kolekcija jo īpaši spilgti atspoguļo anatomijas divas puses – līdzās zinātniskajai arī cilvēcisko, jo daļu tās eksponātu grūti uztvert distancēti, nedomājot par cilvēku, kura ķermenis kalpojis zinātnei. Kolekcija ir arī ļoti spilgta laika liecība, tā atklāj anatomu metodes laikā, kad formalīns vēl nebija atklāts, stāsta Anatomijas muzeja vadītāja Ieva Lībiete.Būs arī vairāki preparāti, ko varēs aplūkot tikai gida klātbūtnē, jo tie pieprasa plašāku skaidrojumu, citādi var tikt nepareizi uztverti. Runa galvenokārt ir par preparātiem, kas saistīti ar bērniem. Kāpēc tieši bērni – atbilde slēpjas pilnīgi atšķirīgajā situācijā, kāda valdīja medicīnā un zinātnē pirms vairāk nekā 200 gadiem un līdz pat 20.gadsimtam.

Viens no senākajiem un centrālākajiem eksponātiem jauniegūtajā kolekcijā ir 18.gadsimta nogales preparāts – mumificēts bērns ar iekrāsotiem asinsvadiem, kas demonstrē cilvēka ķermeņa asinsvadu gaitu. Kopumā kolekciju veido 35 vienības.

Tā ir neliela daļa no ļoti plašās austriešu izcelsmes Šveices anatoma Artūra fon Hohštetera kolekcijas, ko viņš sakrāja savas dzīves laikā, bieži vien glābjot no iznīcības vēsturiskos 18., 19. un arī 20.gadsimta sākuma preparātus, kas līdz ar jauno tehnoloģiju attīstību vairs netika uzskatīti par vērtību.

Lai mūsu muzejam dāvinātos preparātus varētu izlikt ekspozīcijā, rūpīgu darbu ar tiem veicis restaurators Fabians Naiskenvirts (Fabian Neisskenwirth).