Plaša un spēcīga Latvijas mākslinieku komanda – mūziķi, literāti, arhitekti – šobrīd strādā pie vērienīga laikmetīgās operas iestudējuma „Koku opera. Vējgāzes”. Tieši pēc mēneša operas pasaules pirmatskaņojums notiks brīvā dabā Somijas mežā, Hirvensalmu un Kajānu reģionā.

Operu sarakstījusi jaunā komponiste Anna Ķirse, kuras mūzika pirms vairākiem gadiem ieinteresēja somu producentu, kas Annu aicināja uz sadarbību. Opera vēsta par cilvēka un dabas attiecībām un mijiedarbību.

Pirms vairākiem gadiem kamermūzikas festivālā „Sansusī” tika atskaņota „Koku operas” pirmā daļa – trim perkusionistiem un trim dziedātājiem. To noklausījās arī somu producents no “Silence” festivāla, viņam ļoti patika, un viņš uzsāka sarunas par operas uzvešanu arī Somijā.

Operas komponiste Anna Ķirse savukārt nāca ar iniciatīvu, ka viņa varētu sarakstīt jaunu operu, un tā arī tagad tapusi „Koku opera. Vējgāzes”, kas sarakstīta nu jau astoņiem instrumentālistiem un astoņiem dziedātājiem.

Jaunās operas libreta pamatā ir vācu meža zinātnieka Pētera Volēbena grāmata „Koku slepenā dzīve”, kurā autors atklāj dažādu pārsteidzošus veidus, kā mežs aug un attīstās un kā koki savstarpēji sazinās.

Šāds skatu punkts ļoti tuvs arī Annai Ķirsei, kura ar dabu, jo īpaši mežu, vienmēr sajutusi ļoti ciešu saikni.