Dziedot par brīvību Baltkrievijā un atgādinot sabiedrībai par teju divus gadus valdošo pašpasludinātā prezidenta Aleksandra Lukašenko agresīvo režīmu, 8. jūnijā Lielajā ģildē uzstāsies „Brīvais koris” no Baltkrievijas. Tā ir kustība, kas dzimtenē ir aizliegta, tāpēc māksliniekiem nācies emigrēt. Rīgā priekšnesums skanēs vairākās daļās, kopā veidojot vienotu stāstu par valstī piedzīvoto.

„Brīvais koris” jeb kā to sauc kaimiņzemē – „Volny Chor” – radās 2020. gada augustā, kad daudzās Baltkrievijas pilsētās sākās masu protesti pret pašpasludināto autoritāro prezidentu Aleksandru Lukašenko, kuru opozīcija, Eiropas Savienība un citas valstis apsūdz par viltotiem rezultātiem prezidenta vēlēšanās. Kora pirmsākumi meklējami, kad protestos iesaistījās Baltkrievijas Valsts filharmonijas mūziķi, kuriem pievienojās mākslinieki no citām apvienībām. To vidū bija koristi, vokālisti, folkmūziķi, diriģenti un arī parasti cilvēki.

Viņi savu nostāju izrādīja arī dažādās neierastās vietās, piemēram, māju pagalmos un lielveikalos, kur rīkoja tā saucamos flešmobus jeb zibakcijas, kuru laikā dažas minūtes dziedāja un pēcāk ātrumā izklīda, lai nenokļūtu policijas rokās. Taču kā stāsta kora diriģente Gaļina Kazimirovska, gadu pēc pirmajiem protestiem dzimtenes vara sākusi viņus vajāt. Tāpēc māksliniekiem nācies pārvākties uz Polijas galvaspilsētu Varšavu, no kurienes koristi Rīgā ir ielidojuši.