Šodien, 22. aprīlī,  300.jubileja ir vienam no Eiropas svarīgākajiem domātājiem – vācu filozofam Imanuelam Kantam. Līdz ar visu pasauli to pieminēs arī pie mums, jo Kanta dzīve un darbs ir cieši saistīts ar Latviju. Tieši Rīgā viņš publicēja savus nozīmīgākos darbus, to vidū "Tīrā prāta kritika". Latvijā dzīvoja un strādāja Kanta jaunākais brālis – vācbaltiešu skolotājs un luterāņu mācītājs Johans Heinrihs Kants.

Godinot Kanta jubileju, rīt un parīt Nacionālajā bibliotēkā notiks viņa devumam veltīti pasākumi. Piektdien savukārt Gētes institūtā un Stricka villā risināsies kritikas minifestivāls "Tīri prātīgi".

Raksturojot Imanuela Kanta nozīmi, Latvijas Universitātes profesors Raivis Bičevskis par ļoti trāpīgiem uzskata LU goda doktora, profesora Otfrīda Hēfes savulaik teiktos vārdus. Proti, viņš reiz filozofiju salīdzināja ar futbolu, kurā ir augstākā un citas līgas, un pēc šīs analoģijas novērtēja, ka filozofijas augstākajā vai superlīgā spēlē Platons un Kants, visi citi tomēr ir zemāko līgu spēlētāji.

Kanta ietekme līdz pat mūsdienām redzama ne tikai filozofijā, bet arī citās jomās, sākot ar mākslu un beidzot ar socioloģiju un jurisprudenci. Nacionālās bibliotēkas Pētniecības vadītājs Pauls Daija Kantu dēvē par, iespējams, pašas pazīstamākās Apgaismības definīcijas autoru, bet Apgaismības vērtības šobrīd, šķiet, ir svarīgākas nekā jebkad agrāk:

19.gadsimta vācu filozofs Artūrs Šopenhauers Kanta "Tīrā prāta kritiku" nodēvējis par svarīgāko grāmatu, kas jebkad Eiropā tikusi uzrakstīta. Varam pamatoti lepoties, ka gan tā, gan citi nozīmīgākie Kanta darbi pirmpublicējumu piedzīvoja tieši Rīgā, Johana Frīdriha Hartknoha apgādā.

Kanta teksti ir ļoti sarežģīti, bet viņa jubileja varētu būt labs iemesls, lai sevi izaicinātu, saņemtos drosmi un ķertos klāt pie to lasīšanas – uzskata Pauls Daija. Kas varētu būt pirmais, ar ko sākt? Pauls Daija iesaka Kanta eseju "Kas ir Apgaismība?" kas ir apjomā īsa, bet daudz domāt rosinoša.

Raivis Bičevskis kā aktuālāko tieši šobrīd izceļ Kanta darbu "Mūžīgu mieru", ko, iespējams, drīzumā sagaidīsim arī latviskā tulkojumā, jo šo darbu veicis tikko mūžībā aizgājušais filozofs Igors Šuvajevs.

"Mūžīgu mieru" ļoti tieši sasaucas ar mūsdienu sociālpolitisko situāciju pasaulē – uzskata Raivis Bičevskis.

23. aprīlī Nacionālajā bibliotēkā būs profesora Raivja Bičevska vadīts pasākums "Divi Kanti", kurā piedalīsies vācu vēsturnieks Manfreds fon Betihers un kurā tiks runāts arī par Kanta jaunāko brāli, skolotāju un teologu Johanu Heinrihu Kantu, kurš dzīvoja un strādāja Latvijā. Trešdien savukārt būs diskusija, kuras centrā būs Kanta darbu izdevumi Latvijā. Piektdien Kantam veltīts kritikas minifestivāls "Tīri prātīgi:  notiks Gētes institūtā un Stricka villā.