Turpinām ierakstu sēriju par civilo aizsardzību Latvijā, kurā pētām un skaidrojam Latvijas gatavību "X" stundai. Šodien pievēršamies Latvijas ziņu medijiem "X" stundā. Mediju darbība kara vai militāra iebrukuma gadījumā ir ļoti būtiska, – izdzirdot traukmes sirēnas vai apziņošanu ar skaļruņiem, ir nepieciešams ieslēgt radio vai televīziju, lai zinātu, kas notiek un kā rīkoties. Dažādās krīzes situācijās mediji nodrošina sabiedrību ar aktuālu informāciju par notikumu gaitu, drošības situāciju un nepieciešamajiem pasākumiem. Tie palīdz novērst dezinformāciju un izplatīt ticamus ziņojumus, kas ir būtiski iedzīvotāju drošībai un mieram. Tie arī dokumentē notikumus, saglabājot vēsturisko pierakstu un nodrošinot atbildību par iespējamiem pārkāpumiem, tostarp veicinot ārvalstu atbalstu un palīdzību.

 

Kāda ir situācija Latvijā? Vai medijiem ir izstrādāti savi rīcības plāni? Vai tie ir gatavi iespējamam karam vai militāram iebrukumam? Kā tie nodrošinās savas darbības nepārtrauktību dažādās krīzes situācijās?

Pēc sadūmojuma Latvijas Radio ēkā šī gada sākumā, kura dēļ vairākas stundas netika nodrošināti ētera raidījumi to ierastajā laikā, Latvijas Radio ir guvis mācību un veicis uzlabojumus savā rīcības plānā par darbības nepārtrauktību dažādās krīzes situācijās.

Tiesa, plāns par rīcību kara vai militāra iebrukuma gadījumā Latvijas Radio jau ir bijis pirms šī negadījuma. Kā stāsta Latvijas Radio valdes locekle programmu un pakalpojumu attīstības jautājumos Ieva Aile, ja iestātos šādas krīzes situācijas, tad radio ēterā, Latvijas Radio 1 programmā, skanētu tikai ziņas un informatīvi analītiskais saturs, un visi resursi tiktu novirzīti ziņu gatavošanai.

Plāns par rīcību kara vai militāra iebrukuma gadījumā ir arī Latvijas Televīzijai, kas no visiem Latvijas medijiem, pie tā izveides ir strādājusi viscītīgāk. Kā skaidro Latvijas Televīzijas Valdes priekšsēdētājs Ivars Priede, medijs vairākkārtīgi ir rīkojis un piedalījies apmācībās, lai pārbaudītu vai rīcības plāns realitātē strādā un arī apmācītu darbiniekus. Tāpat ir veikta arī aptauja, lai noskaidrotu, kuri darbinieki būtu gatavi strādāt kara apstākļos.

Lai nodrošinātu papildu drošību, Latvijas Televīzija šobrīd ir ceļā arī uz savu Zemessardzes nodaļas izveidošanu no televīzijas darbiniekiem – zemessargiem, kas krīzes situācijās palīdzēs nodrošināt lielāku medija aizsardzību.

Taču tas nav viss. Pirms vairāk nekā gada arī Latvijas Televīzijas Ziņu dienests izveidoja atsevišķi savu rīcības plānu.