Ja valsts negribēs mainīt darba nespējas lapu regulējumu, tai ir jāgarantē, ka ārsti slimības lapas izsniedz tikai tiem, kas patiesi ir sasirguši. Tā nodokļu pārmaiņu gaisotnē atkal uzsver Latvijas Darba devēju konfederācija. Arodbiedrības uz to atbild, ka darba devēji manipulē ar nepatiesu informāciju, savukārt Veselības inspekcija norāda, ka slimības lapu nepamatotā izsniegšanā situācija nepasliktinās.
Pēc darba devēju spiediena valsts pērn pavasarī uz sava rēķina paņēma vienu apmaksājamo slimības dienu, tādējādi darba devējiem apmaksājamo dienu skaits ir samazināts līdz deviņām dienām vienā slimošanas periodā. Latvijas Darba devēju konfederācijas prezidents Andris Bite nesenā intervijā Latvijas Televīzijā par slimības lapu regulējumu sāka runāt saistībā ar uzņēmēju vēlmi darbiniekiem par sliktu mainīt virsstundu apmaksu.
Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Egils Baldzēns neiebilst, ja valsts darba devēju vietā apmaksātu vēl kādu slimības lapas dienu. Taču viņš ir kategorisks, runājot par darba ņēmēju algu un sociālo garantiju samazināšanu.
Baldzēns Igaunijas piemērā arī akcentē, ka, lai gan tur tiešām darba devējs apmaksā slimošanu tikai no ceturtās dienas, taču maksā līdz pat slimošanas beigām, nevis līdz devītajai dienai kā Latvijā. Pie mums tā sauktās B lapas vidējais ilgums ir gandrīz 20 dienu. Tādēļ Baldzēns uzskata, ka darba devēji, kā minimums, šo lietu salīdzināšanā ar Igauniju pārspīlē.
Procentus pārvēršot naudā, Baldzēns uzskaita, ka Latvijā šajā laikā vidējā darba samaksa augusi par 386 eiro, Lietuvā kāpums bijis par 491 eiro, bet Igaunijā pat par 625 eiro. Tādēļ arodbiedrības noraida mūsu darba devēju sūdzēšanos arī šajā jautājumā. Darba devēju pārstāvis Bite gan piebilst, ka slimības lapās
Tādēļ Veselības inspekcijas Ārstniecības iestāžu kontroles nodaļas inspektorei Ilzei Grabovskai jautāju, vai darba devēji par slimības lapas izsniegšanas pamatotību sūdzas biežāk un vai pārbaudēs atklājas, ka mediķi kopsolī ar it kā sasirgušajiem biežāk krāpjas.
Nepamatoto slimības lapu skaita kāpums bijis kovid pandēmijas pīķa laikā, kad bija obligāta vakcinācija. Taču tagad statistika atgriezusies parastā ikdienā. Vienu gan inspektore Grabovska novērojusi.
Atgādinām, ka nākamajā gadā izmaiņas darbaspēka nodokļos nav gaidāmas, taču arvien karstākas diskusijas par šo tēmu gan.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X