Rīt. 1. martā, sākas starptautiskais dokumentālo filmu festivāls “Artdocfest/Riga”, ko organizē Kremļa kritiķis, režisors Vitālijs Manskis, kas pirms 10 gadiem no Krievijas pārcēlās uz dzīvi Latvijā.

Šogad žūrijas vidū – poļu vēsturnieks, Roberta Kenedija Cilvēktiesību balvas laureāts Ādams Mihniks, Dailes teātra mākslinieciskais vadītājs Viesturs Kairišs, no Krievijas emigrējusī Jaunā Rīgas teātra aktrise Čulpana Hamatova, ukraiņu kinokritiķis un kultūras žurnālists Dmitro Desjateriks. Ar ko vēl zīmīgs šis festivāls?

Tikšanās brīdī “Artdocfest/Riga” prezidents Vitālijs Manskis uzzinājis, ka festivāla atklāšanas dienā noliktas arī Krievijas prezidenta Vladimira Putina galvenā opozicionāra Alekseja Navaļnija bēres. Viņi bija labi pazīstami, Navaļnijs bija regulārs “Artdocfest” viesis, kad šo festivālu pirms Krievijas uzsāktā kara vēl atļāva rīkot Maskavā. Tad Vitālijs Manskis vēl nebija nonācis Krievijas ārzemju aģentu sarakstā, bet Navaļnijs – cietumā un pēc tam stingra režīma kolonijā, kur izdzisa viņa dzīvība. “Artdocfest” atklāšanā godinās arī šī režīma mocekļa piemiņu.

Konkursa programmā nav iekļauta neviena Krievijas filma, uzsver Manskis. Kaimiņvalstī notiekošajā šajā festivālā varēs ieskatīties ar ārzemju režisoru acīm, vai arī, vērojot tādu režisoru filmēto, kas ir emigrējuši no Krievijas, piemēram, Francijā montēto Vitālija Akimova „Pēdējo vasaru”.

„Artdocfest” šogad piedāvās arī telekanāla „Current Times” producētas filmas, kuras uzņēmuši jauni režisori Krievijā, kuriem nākas slēpt savus vārdus.

Kinodarbi grupēti divās konkursa programmās – „Baltic Focus” un „Artdocfest Open” – un arī trīs tematiskajās programmās. Viena no tām apvieno filmas, kas veltītas mākslai vai pašas veidotas izteikti mākslinieciski, otra – pretkara filmas, kas vēršas pret Ukrainā notiekošo, bet trešā – filmas tieši par Ukrainu. Konkursa programmu varēs skatīties kinoteātrī „Splendid Palace”, bet tematiskās filmas – mākslas centrā „Zuzeum”, kur tās būs pieejams par velti, ar iepriekšēju pieteikšanos.

„Baltic Focus” programmā paredzētas arī divu jaunu latviešu filmu pirmizrādes. Viena ir Ivara Zviedra filma „Kaprači” – autorkino par bēru kultūru Latvijā –, bet otra – Annas Vidulejas un Antras Cilinskas filma „Podnieks par Podnieku”, balstīta leģendārā kinorežisora Jura Podnieka dienasgrāmatās par notikumiem pagājušā gadsimta 80.gadu beigās un 90.gadu sākumā.

„ Artdocfest”, lai arī tā darbi tapuši kara ēnā, tomēr nav tikai politisko filmu festivāls, atzīmē producente Vaiva Bauze.

Festivāls, ko rītvakar atklās ar filmu par Juri Podnieku, risināsies nedēļu, līdz 8.martam.