Aprīlī būs divi gadi kopš Kultūrkapitāla fonda (VKKF) paspārnē darbojas radošo stipendiju programma Ukrainas pilsoņiem. Tās mērķis – sniegt atbalstu ukraiņu māksliniekiem, kuri kā bēgļi ieradušies Latvijā. Stipendiju katrs mākslinieks var saņemt vienu reizi un viņam jāīsteno projekts sadarbībā ar Latvijas kultūras organizācijām.

Divu gadu laikā interese par programmu arvien pieaug. Bet tās līdzšinējie augļi ir radošas aktivitātes ļoti plašā mākslas žanru spektrā.

Latvijā saņemtā radošā stipendija ukraiņu tulkotājai Līnai Meļņikai bija pamats, lai ukraiņu valodā iztulkotu Blaumaņa lugu "Skroderdienas Silmačos", ukraiņu vēsturniece Viktorija Pivena ar tās atbalstu izveidoja politiski represētajām Latvijas sievietēm veltītu izstādi "Rožu iela" Stūra mājā, bet gleznotāja Marija Zeņkova – personālizstādi "Ar mīlestību no Kijivas!" Eiropas Savienības mājā. Tie ir tikai daži no piemēriem, kas liecina par stipendiju programmas augļiem. Kopumā 2022.gadā VKKF piešķīris 26 radošās stipendijas ukraiņu bēgļiem, bet pērn – 35 stipendijas.

Programma turpinās arī šogad, un kā stāsta projektu kuratore Kristīne Zolotorenko – interese par to arvien pieaug.

Programmas noteikums ir, ka iesniegtajam projektam jābūt sadarbībai ar Latvijas kultūras organizācijām, un to atbalsts ukraiņiem ir ļoti svarīgs, jo viņiem pašiem orientēties Latvijas dokumentācijā un sistēmā ir ļoti sarežģīti.

Šogad ar stipendijām atbalstīti jau trīs projekti, to vidū Viras Protskihas pieteikums, kas paredz dažādas aktivitātes kara bēgļu integrēšanai Latvijā sadarbībā ar Kaņepes laikmetīgās kultūras centru. Vira ir bēgle no Mariupoles un viņai jau līdz šim labi izdevies iekļauties Latvijas radošajā dzīvē:

Vira stāsta, ka VKKF atbalstītais projekts viņai palīdzēs attīstīt tālāk jau iesāktās iniciatīvas sadarbībā ar Kaņepes kultūras centru, ar ko kopā jau īstenoti vairāki projekti, stāsta centra pārstāvis Kaspars Kondratjuks.

Ar programmas atbalstu Ventspilī aizvadītajā vasarā bija iespēja sarīkot izglītojošu vasaras nometni ‘’Atver durvis ukraiņu radošā sētā’’, kā arī citus izglītojošus pasākumus, kuros latviešu bērni satikās ar ukraiņu bērniem un viņu ģimenēm, stāsta Ventspils ukraiņu kultūras biedrības "Kobzar" vadītāja Marija Antonova.

Arī šogad radošo stipendiju programma ukraiņiem turpinās, šobrīd piešķirtas trīs stipendijas un nākamā konkursa rezultāti būs zināmi februāra beigās.