Šonedēļ aprit trīs mēneši, kopš ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles birojs par korupciju noteica sankcijas no amata pienākumiem atstādinātajam Ventspils mēram un partijas "Latvijai un Ventspilij" līderim Aivaram Lembergam. Savienotās valstis to darīja saskaņā ar tā saukto Magņitska likumu, kas paredz sankcijas pret ārvalstniekiem, kas saistīti ar liela apmēra korupciju. Sankcijas tika vērstas arī pret četrām ar Lembergu saistītām juridiskām personām. Kas šo trīs mēnešu laikā ar Lemberga ietekmi ir mainījies un kas palicis pa vecam? 

Pastiprināta publicitāte ap pērnā gada 9. decembrī piemērotajām ASV sankcijām un Lembergu ilga apmēram mēnesi un apsīka pēc tam, kad no sankcijām pakļauto saraksta tika izņemta Ventspils brīvosta un Ventspils brīvostas pārvalde. Tāda ASV rīcība sekoja, jo Lembergs atkāpās no brīvostas valdes, bet Latvijas valdība, steigā izveidojot "Ventas ostu", pārtrauca Lemberga ietekmi ostā.

Kā redzams ASV Ārvalstu aktīvu kontroles biroja interneta lapā, patlaban sankcijas ir spēkā Lemberga vadītajām Ventspils attīstības aģentūrai un Latvijas Tranzīta biznesa asociācijai, kā arī "melnajā sarakstā" arvien ir arī pats Lembergs.