Nedēļas sākumā tiesa Amerikas Savienotajās Valstīs lēmusi, ka tīmekļa meklētāja "Google" īpašnieks ir ļaunprātīgi izmantojis savu dominējošo stāvokli un rīkojies, lai saglabātu "Google" monopolu tīmekļa informācijas meklēšanā un reklāmas tirgū. Eksperti pievērš uzmanību tam, ka šis ir vēsturisks lēmums, kam var būt ietekme uz to, kā varētu darboties tehnoloģiju giganti un attīstīties tirgus.
Pirmdien pieņemtajā Kolumbijas apgabala apgabaltiesas lēmumā teikts, ka "Google" dominance interneta meklētāju tirgū ir pierādījums tās monopolstāvoklim. Vispārējo meklētājprogrammu vidū "Google" daļa tirgū ir 89%, bet mobilajās ierīcēs tās daļa sasniedz teju 95%. Atverot jebkurā ierīcē interneta pārlūkprogrammu, pirmā izvēle, ko lietotājs redz, ir "Google" meklētājs. Attiecīgi daudziem ir paradums vajadzīgo informāciju meklēt ar "Google" meklētāja palīdzību.
Uzņēmums esot maksājis desmitiem miljardu dolāru ekskluzīvu līgumu noslēgšanā, lai nodrošinātu "Google" kā noklusējuma meklētājprogrammu tīmekļa pārlūkos un viedierīcēs.
Tiesa secinājusi, ka "Google" esot bijis monopolstāvoklis vispārējo meklētājprogrammu jomā un vispārējās meklēšanas teksta reklāmu jomā. Tomēr tiesa atzina, ka reklāmas vispārējās meklētājprogrammās nav uzskatāmas par tirgu, attiecīgi šeit nevar tikt konstatēts monopolstāvoklis.
Intervijā BBC nevalstiskās organizācijas "Amerikas Ekonomisko brīvību projekts" vecākais juridiskais padomnieks Lī Hepners uzsvēra, ka "Google" ar savu rīcību bremzēja konkurētspēju un lietotāju intereses.
"Google izmantoja savu varu, lai savam meklētājam nodrošinātu ikvienu izplatīšanas kanālu internetā tiktāl, ka "Google" ir kļuvis par sinonīmu meklēšanai internetā. Runājot par 26 miljardiem dolāru, ko viņi maksāja "Apple" – līdzīgu daudzumu viņi maksā "Samsung", "Motorola", LG, teju ikvienam tīmekļa pārlūkam. "Google" patiešām ir maksājusi par savu ietekmi un savu tirgus pozīciju tā vietā, lai nodarbotos ar inovācijām, lai satiktu patērētājus tur, kur atrodas viņu vēlmes. Kad inovāciju vada "Google" intereses, nevis patērētāju vēlmes, tā ir patiesa problēma tirgum un inovācijām," viņš teica.
Pieņemtais lēmums ir uzvara ASV valdībai. Pirms četriem gadiem, iepriekšējā prezidenta Donalda Trampa administrācijas laikā, ASV Tieslietu departaments iesūdzēja uzņēmumu "Google", apsūdzot to pretmonopola likuma panta, kas aizliedz monopolstāvokli, pārkāpšanā.
Tagad ASV ģenerālprokurors Meriks Gārlands to raksturojis kā vēsturisku uzvaru amerikāņu tautai, uzsverot, ka neviens uzņēmums nevar stāvēt pār likumu.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X