Marta sākumā Eiropas Komisija plāno nākt klajā ar priekšlikumiem par to kā Eiropai vajadzētu atbildēt uz masveida ASV subsīdijām zaļo tehnoloģiju ražotājiem un uz Ķīnas necaurskatāmām dotācijām saviem uzņēmumiem. Situācija ir nopietna, jo šīs subsīdijas kropļo starptautisku konkurenci un draud padarīt Eiropu nepievilcīgu uzņēmējdarbībai. Turklāt tas ir arī nopietns pārbaudījumus Eiropas Komisijas priekšsēdētājas Urzulas fon der Leienas vadības stilam un nākotnes perspektīvām.

Februāra vidū Eiropas Parlamentā izcēlās negaidīta politiskā intriga. Lielākā parlamenta frakcija – Eiropas Tautas partija, draudēja neatbalstīt rezolūciju par industriālās konkurētspējas veicināšanu. Kaut arī tā ir tikai rezolūcija, bez juridiskām sekām, tās noraidīšana būtu politisks signāls Eiropas Komisijas vadītājai Urzulai fon der Leienai, ka viņas frakcijas deputāti nav ar viņu apmierināti.

Beigu beigās rezolūcija tika atbalstīta, bet tikai ar 310 balsīm „par”. Turklāt daudzi no Tautas partijas grupas, tostarp Sandra Kalniete un Dace Melbārde, bija pret, bet Inese Vaidere atturējās.

Vaidere uzskata, ka komisijas piedāvātais plāns varētu sarīdīt turīgākās un nabadzīgākās valstis, jo Vācija un Francija vēlas aktīvāk subsidēt savus ražotājus, bet tādām valstīm kā Latvija tam īsti nav naudas.

Savukārt vācu konservatīvie, kas balsoja pret industriālo plānu, drīzāk vēlējās sūtīt fon der Leienai signālu, ka viņa nedara pietiekami daudz, lai atbalstītu vācu ražotājus, tostarp auto industriju. Kritiķu vidū ir arī bavārietis Kristians Ēlers.

Daži te saskata arī Eiropas Tautas partijas vadītāja Manfrēda Vēbera pirkstu. Tiek uzskatīts, ka Vēbers labprāt redzētu nākamās Eiropas Komisijas priekšsēdētājas krēslā nevis fon der Leienu, bet gan pašreizējo Eiropas Parlamenta vadītāju Robertu Metsolu. Tādēļ Vēbers tagad gatavo augsni fon der Leienas nomaiņai.

Kā zināms, 2018. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanās Vēbers startēja kā Eiropas Tautas partijas vadošais kandidāts. Uzvaras gadījumā viņam vajadzēja kļūt par komisijas priekšsēdētāju. Tomēr valstu līderi pēdējā brīdī šim amatam izvirzīja toreizējo Vācijas aizsardzības ministri fon der Leienu. Tādēļ attiecības starp abiem politiķiem joprojām nav vienkāršas.

Tomēr pastāv bažas, ka Metsola varētu nebūt pieņemama valstu vadītājiem un līdz ar to Eiropas Tautas partija pēc nākamgad gaidāmajām vēlēšanām varētu zaudēt Eiropas Komisijas vadītāja posteni. Turpretī fon der Leienai būtu vieglāk palikt uz otro termiņu, jo viņa jau ir pārbaudīta spēlētāja.