Siguldas Jaunajā pilī pabeigti vērienīgi rekonstrukcijas darbi. Pils durvis apmeklētājiem plānots vērt vasarā, ja uzlabosies epidemioloģiskā situācija. Atjaunotajā pilī pirmo reizi būs apskatāma ekspozīcija par pils un Siguldas vēsturi, savukārt greznajās pils svētku zālēs plānoti koncerti un literārie lasījumi.

Siguldas Attīstības aģentūras vadītāja Dace Preisa izrāda nupat atjaunotās Siguldas Jaunās pils telpas. Pils pārbūvēta vairakkārt, bet pēdējo četru gadu laikā tā atjaunota arhitekta Alfrēda Birkhāna 1937.gada pārbūves veidolā. Tolaik pilī saimniekoja Latvijas preses biedrība un pils interjers veidots nacionālā romantisma stilā.

"Pils svētku zāle tradicionāli kalpojusi, kā dažādu pasākumu norises vieta un arī laulību ceremonijas šeit ir notikušas. Šī telpa ir unikāla ar savu interjeru, tolaik tika pieaicināta virkne latviešu mākslinieku, kuru darbus šobrīd arī šeit redzam. Niklāva Strunkes četras koka intarsijas - Pegazs, Dainotāja, Koklētājs un Dzejnieks, ir pilnībā saglabājušas un atjaunotas," stāsta Dace Preisa.

Bez Strunkes darbiem pilī atjaunoti arī latviešu mākslinieku Kārļa Sūniņa un Teodora Ozoliņa darbi. Katrā pils telpā atjaunoti griesti, savukārt ēdamzālē tie rekonstruēti vien pēc sena fotoattēla un atjaunots arī gleznotāja un keramiķa Viļa Vasariņa radītais kamīns. Vēl pirmajā stāvā pils lasītavas telpās patlaban ierīko pirmo ekspozīciju par pils un Siguldas vēsturi.

Restaurācijas laikā atjaunotas arī pils torņa koka vītņu kāpnes, kas gar Strunkes "Četru gadalaiku" vitrāžām ved uz pils otro stāvu, kur arī atjaunoti greznie griesti un kolonnas. Savukārt dažas no telpām, kuras agrāk pilī kalpojušas pansijas vajadzībām, tagad pielāgotas mākslas izstāžu veidošanai.

Jāatgādina, ka pils rekonstrukcijas darbu laikā uzņēmuma “RERE MEISTARI” darbnīcā ugunsgrēkā sadega vērtīgas pils interjera detaļas un būvnieks tikai pēc pusgada informēja pašvaldību. Vairāk par risinājumiem šo vērtību aizvietošanā stāsta Preisa.

"Tas arī mums, kā pils saimniekiem bija nepatīkams pārsteigums. Restauratoru darbnīcā daļa no radiatoru koka pārsegiem un sienu paneļiem gāja bojā, bet tagad neprofesionālim atšķirība nav pamanāma. Paneļi, kurus nebija iespējams atjaunot izgatavoti no atbilstoša ozolkoka. Šie jaunie paneļi ir gardarobē, svētku zālē un restorāna zālē, bet oriģinālais materiāls dominē pilī kopumā," skaidro Preisa.

Greznajās pils svētku zālēs nākotnē plānoti arī koncerti un literārie lasījumi, kā arī ekskursijas ar ierobežotu cilvēku plūsmu plānots rīkot vasarā, ja to pieļaus epidemioloģiskās drošības prasības.