Šodien ir 1991.gada barikāžu aizstāvju atceres diena, ko pieminēs ar pasākumiem visas dienas garumā. Viens no nozīmīgākajiem notikumiem būs brīvības cīnītājam Gunāram Astram veltītā pieminekļa atklāšana.

Piemineklis uzstādīts zīmīgā vietā – Baumaņa skvērā pie kādreizējās LPSR Augstākās tiesas ēkas, kur savulaik Astru notiesāja un kur viņš teica savu leģendāro pēdējo vārdu. Šobrīd tur atrodas Rīgas apgabaltiesa.

Pieminekļa autors ir tēlnieks Gļebs Panteļejevs, kurš uzsver, ka piemineklī centies atspoguļot Astras būtību, tāpēc tas nav harmonisks un meditatīvs, bet urdošs un rosinošs, un tā galvenā misija ir atgādināt, ka jebkuras bailes ir iespējams pārvarēt.

Tēlnieks Gļebs Panteļejevs pieminekli bija izveidojis jau uz Gunāra Astras 90.jubileju aizvadītā gada oktobrī. Taču atklāšana uz vairākiem mēnešiem aizkavējās, un nu tā notiek barikāžu piemiņas laikā, kas – kā uzskata tēlnieks arī ir dziļi simboliski un zīmīgi.

Tīri tehniski oktobrī pieminekli uzstādīt būtu bijis vienkāršāk un vieglāk, jo tagad tas sakrita tieši ar sala, puteņa un vētras laiku. Tēlnieks godīgi atzīst, ka tik ekstrēmos laikapstākļos vēl nekad nebija strādājis – salā betonēšana bija daudz sarežģītāka, pēc tam vētra vēl izārdīja sētu, kas bija uzcelta apkārt būvlaukumam. Bet arī tas – izrādās – piederas pie lietas, kā tagad atzīst Gļebs Panteļejevs.

Pie Astras pieminekļa tēlnieks strādāja aptuveni gadu. Tā kā viņš ir no māksliniekiem, kas emocijas, kuras saistās ar darbu, ļoti dziļi laiž caur sevi, tad Astras personība ar savu milzīgo garīgo spēku arī viņu ietekmējusi ļoti dziļi un pamatīgi. Viņš Astru iepazinis kā savā pārliecībā nelokāmu cilvēku, kurš vienlaikus ir arī domātājs, filozofs un intelektuālis, un visu šo personības jaudu viņš arī centies atspoguļot skulptūrā, kuras devīze ir "Nebaidies!".

Pieminekli veido krusteniska konstrukcija, kas simbolizē divas dimensijas – horizontāli un vertikāli, un tēlnieks tai iedvesmojies no hrestomātiskās fotogrāfijas, kurā Gunārs Astra redzams strīpainajā arestanta tērpā. Viņa acis cieši raugās fotoobjektīvā, priekšplānā ir viņa rokas. Astras seja redzama uz vertikālā pieminekļa elementa, kas simbolizē drosmīgu un nesalaužamu garu, bet rokas uz horizontālā elementa, kas atspoguļo reāli paveiktos darbus.

Gunāra Astras piemineklis uzstādīts zīmīgā vietā Baumaņa skvērā pie kādreizējās LPSR Augstākās tiesas ēkas, kur savulaik Astru notiesāja un kur viņš 1983.gadā teica savu leģendāro pēdējo vārdu, kas joprojām ir viena no nozīmīgākajām politiskajām runām Latvijas valsts vēsturē.

Šobrīd ir gatavs arī scenārijs spēlfilmai "Pēdējais vārds", ko īstenot iecerējuši režisors Armands Zvirbulis un scenārija autors Lauris Gundars. Filmas centrā – Gunāra Astras tiesas prāva 1983. gadā.