Kopš vasaras Latvijā demontēti vismaz 120 padomju un nacistisko režīmu slavinošie pieminekļi. Daļu pieprasīja nojaukt likums un valdībā noteiktais pieminekļu saraksts, bet daļu pašvaldības pašas rosinājušas nojaukt. Tāpat atsevišķu pieminekļu fragmentus mantojuma un mākslas eksperti lēma saglabāt.

Okupācijas muzeja krājumā nonākusi Liepājas pieminekļa skulpturālā daļa un metāla kapara kaluma piemineklis, kas atradās Daugavpilī, kā arī Rēzeknē demontētā karavīra skulptūra.

Latvijas pašvaldībās demontēti visi obligāti nojaucamie padomju un nacistisko režīmu slavinošie pieminekļi – kopumā 69. Tomēr kopš vasarā pieņemtā likuma par šo objektu eksponēšanas aizliegumu pieminekļu demontāžas gaitu ietekmēja gan atsevišķu pašvaldību nevēlēšanās tos nojaukt, gan arī tehniskas problēmas. Lielāku pretestību šajā procesā izrādīja Daugavpils pašvaldībā, rezultātā gan divus padomju pieminekļus nojauca oktobra nogalē.

Nevēlēšanos nojaukt padomju varu slavinošo pieminekli izrādīja arī Rēzeknes pašvaldības vadība. Savukārt Rīgā Uzvaras pieminekļa demontēšanai bija pieņemts atsevišķs likums un objektu nojauca jau 25. augustā.

Bez sarakstā iekļautajiem pieminekļiem pēc pašu pašvaldību iniciatīvas nojaukti vēl 55 objekti. Turklāt Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes izveidotā starpinstitūciju darba grupa vēl turpina izvērtēt veitvaru ierosinājumus un demontēto objektu skaits vel pieaugs, stāsta pārvaldes Kultūras priekšmetu aprites daļas vadītājs Jānis Asaris.

Kultūras mantojuma pārvaldes izveidotā darba grupa izvērtējot nojaucamo pieminekļu sarakstu lēma saglabāt atsevišķu darbu fragmentus, kam ir mākslinieciska vērtība vai kuru autori ir zināmi latviešu tēlnieki. Kā arī saglabāti objekti, kam ir izglītojoša nozīme.