Filozofiski, metaforiski un aktuāli par traģiskiem vēsturiskiem notikumiem savā izstādē „Es gandrīz dzirdu putnus” runā baltkrievu fotogrāfs Maksims Saričavs. Viņa izstādi atklās 6.februārī Latvijas Fotogrāfijas muzejā.

Ierosmi projektam viņš guva, uzzinot, ka pavisam netālu no Minskas savulaik atradās viena no lielākajām nacistu izveidotajām nāves nometnēm, kuras esamība ilgus gadus bija noklusēta. Viņš pievērsās pētniecībai, tikās ar upuru tuviniekiem, izzināja upuru dzīvesstāstus – un tas viss tagad atspoguļojas viņa foto izstādē. Izstāde nav vēsturisks un dokumentāls stāsts, tā vairāk balstās uz asociācijām, noskaņām un emocijām.

Maksims Saričavs stāsta, ka foto projektu veidot viņu rosināja visai šokējoša atklāsme – proti, kā tas var būt, ka tikai 10 kilometrus no Minskas – Malijtrascjaņecas ciematā – savulaik atradās viena no pašām lielākajām nacistu izveidotajām nāves nometnēm, bet Baltkrievijā par to tikpat kā nemaz visus garos gadus nav runāts.

Attēlā: Koki ar Eiropas ebreju vārdiem un portretiem, kurus nogalināja Blaguščinas mežā – masveida slepkavības vietā pie Malijtrascjaņecas iznīcināšanas nometnes. Austrijas iniciatīva “IM-MER” 2010. gadā organizēja paštaisītu memoriālu.