Rīgas TTT ir viens no slavenākajiem un titulētākajiem basketbola klubiem visā Eiropā. Savu spozmi un spilgto mundieri tas ieguva Padomju Savienības laikos, bet neatkarīgajā Latvijā sasniegumu saraksts nav bijis ne tuvu tik grandiozs. Tomēr arī jaunlaiku TTT pēdējos gados bijis neapstrīdams vietējā dāmu basketbola flagmanis, kā arī darbavieta daudzās izlases pamatsastāva spēlētājām. Šovasar pastāvēja pamatotas bažas, ka Rīgas domes vilcināšanās dēļ slavenais TTT zīmols var pazust nebūtībā. Rudens nesa cerību stariņu, bet viss joprojām vēl ir darba procesā, kaut sezonas sākums jau klauvē pie durvīm.

 

Rīgas TTT basketbola klubs dibināts 1958. gada 5. novembrī, kad Tramvaju un trolejbusu tresta krāsotavas 2. stāvā atklāja sporta zāli, kurā vienība trenējās. Savos ziedu laikos padomju gados TTT 18 reizes uzvarēja Eirolīgā, bet 21 reizi PSRS čempionātā.

 

Kluba seja ilgus gadus bija, iespējams, visu laiku izcilākā basketboliste pasaulē Uļjana Semjonova. Komandu savulaik pārstāvēja arī bijusī Latvijas Radio sporta žurnāliste Inita Kresa-Katkovska.

Pēc Padomju Savienības sabrukuma 1991. gadā nodibināja klubu “TTT Rīga”, kas ir slavenā TTT turpinājums. Šis klubs 18 reižu kļuvis par Latvijas čempionu, bet pēdējos gados atzīstami piedalījies FIBA Eirolīgā.

Līdz šim TTT juridiskais statuss bija nodibinājums. Šogad maijā saistībā ar nelikumīgu ziedojumu klubam Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs piemēroja administratīvos naudas sodus 49 Rīgas domes un "Rīgas satiksmes" amatpersonām.

Domes deputāti piedalījās lēmuma pieņemšanā, ar kuru atļauts pašvaldības kapitālsabiedrībai dāvināt nodibinājumam finanšu līdzekļus, neievērojot Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likumā noteikto maksimāli pieļaujamā ziedojuma apmēra ierobežojumu. Šis likums nosaka, ka kapitālsabiedrība ziedojumos biedrībām vai nodibinājumiem drīkst atvēlēt ne vairāk kā 20% no iepriekšējā gada peļņas. TTT pērn bija ziedots par ceturtdaļmiljonu vairāk.

Rīgas dome 20.jūlijā nolēma likvidēt nodibinājumu "Basketbola klubs "TTT-Rīga"" un izveidot biedrību, kas ļaus turpmāk efektīvāk nodrošināt kluba darbību.

6.septembrī sākās nodibinājuma likvidācija, bet 9.septembrī notika biedrības dibināšanas sapulce. Komanda pieteikusies dalībai Latvijas čempionātā un Baltijas līgā. Tiesa, tik vēla juridisko nianšu atrisināšana lika koamndai palikt bez starta Eirolīgā. Šobrīd tai nav ne galvenā trenera, ne spēlētāju.

Biedrības dibināšanas sapulcē par tās valdes priekšsēdētāju uz trim gadiem ievēlēja Rīgas domes Finanšu departamenta Administratīvās pārvaldes priekšnieku Juri Švanderu, kurš darbojās arī nodibinājumā, bet par valdes locekli - "Rīgas satiksmes" padomes priekšsēdētāja vietnieku Normundu Narvaišu.

Švanders Latvijas Radio atzina, ka process varēja noritēt ātrāk, bet nesteidza pelt paša darbavietu galvaspilsētas rāti. Situācija gan ir bezprecedenta un vairāk nekā novēloti risināta, jo pašlaik vietējā dāmu basketbola līga nevar izveidot spēļu kalendāru, jo gaida uz TTT.

Situācija gan joprojām ir amizanta, jo nav ne oficiāla dokumenta par biedrības atzīšanu, ne spēlētāju, kas veidos komandu, ne galvenā trenera. Jau gandrīz pusgadu “no solījumiem pārtiek” līdzšinējais komandas galvenais treneris Mārtiņš Gulbis. Līdzīgā situācijā viņš bija pirms vairākiem gadiem, kad gan beigās izjuka basketbola klubs “Jūrmala”. Gulbis esot mutiski vienojies ar dažām spēlētājām, bet nesaprot, kāpēc viss tik ilgi novilcināts.