Šodien, 15. februārī, sākas 74. Berlīnes kinofestivāls, kurā pirmizrādi piedzīvos Dāvja Sīmaņa jaunā filma "Marijas klusums". Filmu izrādīs festivāla sadaļā "Foruma programma", kurai kopumā atlasītas 30 filmas no visas pasaules. Tas ir nozīmīgs novērtējums, jo filma izvēlēta no vairākiem tūkstošiem filmu, kas apliecina tās saturisko un vizuālo kvalitāti.

Filma ir vēsturiska drāma, kas vēsta par slavenās latviešu aktrises Marijas Leiko traģisko likteni pagājušā gadsimta 30. gados. Pēc spožiem slavas gadiem Vācijā viņa bēga no nacistu režīma un dažādu apstākļu dēļ nonāca padomju Krievijā, kur kļuva par Staļina terora upuri un tika nogalināta tā sauktās "latviešu operācijas" laikā.

Filmu "Marijas klusums" Latvijā sāks izrādīt no 4.aprīļa.

Kad pirms trim gadiem Dāvis Sīmanis uzsāka darbu pie filmas par Mariju Leiko, viņš nevarēja iztēloties, ka tā kļūs tik hiperaktuāla. Taču šoreiz tas nepriecē, bet skumdina, jo vēsturisko filmu mērķis jau ir atgādināt traģēdijas, lai tās nekad neatkārtotos.

Slavenā aktrise Marija Leiko aktrises gaitas sāka Latvijā. Pēc tam studēja Vīnē, strādāja dažādos vācu teātros un 1917.gadā sāka filmēties mēmajā kino, kas viņu padarīja slavenu. Pēc Hitlera nākšanas pie varas viņa atgriezās Latvijā, bet ģimenes apstākļu dēļ viņai drīz vien bija jādodas uz Krieviju, jo tur dzemdībās nomira viņas meita un Marijai Leiko bija jāparūpējas par zīdaini. Maskavas kolēģi viņu uzaicināja strādāt latviešu teātrī "Skatuve".

1938.gadā Staļina terora laikā tika nogalināta visa Maskavas teātra "Skatuve" trupa, viņu vidū arī Marija Leiko. Filma vēsta tieši par šo aktrises dzīves pēdējo periodu, kad viņa ieradusies Maskavā, bet plašākā nozīmē tas ir stāsts par spēcīgu personību, kas caur sevi "translē" 20.gadsimta traģiskos notikumus, kā arī atklāj totalitāru režīmu represiju iracionalitāti.

Marijas Leiko lomu atveido Olga Šepicka-Slapjuma, kādreizējā Jaunatnes teātra krievu trupas aktrise, ar ko Dāvis Sīmanis jau arī pirms tam sadarbojies vairākās filmās.

Filmā parādās arī citi vēsturiski personāži – teātra "Skatuve" direktors un nodevējs Osvalds Glāznieks, ko atveido Vilis Daudziņš, augsta ranga PSRS čekists Leonīds Zakovskis, īstajā vārdā Henriks Štubis, ko spēlē Ģirts Ķesteris, padomju darbinieks Jēkabs Peterss, ko atveido Artūrs Skrastiņš. Arī viņiem visiem - latviešu izcelsme.

Teātra "Skatuve" aktrisi Irmu Balodi filmā atveido Inese Pudža, bet Padomju Savienībā strādājošo režisori Asju Lācis - Inese Kučinska. Filma "Marijas klusums" ir melnbalta, jo kā atzīst režisors – tas atbilst filmas būtībai un raksturam.