Bērniem ar autismu Latvijā nereti ir ierobežotas iespējas apmeklēt zobārstu. Mediķi bieži vien ar šiem bērniem baidās strādāt un, lai saņemtu nepieciešamo pakalpojumu, nākas braukt uz attālām pilsētām. Turklāt šiem bērniem mēdz būt arī lielāks zobu problēmu risks, jo ieviest regulāru zobu tīrīšanu vai veselīgu uzturu var būt sarežģīti. Atzinību par darbu ar bērniem ar autisko spektru šogad saņēmis Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūts.

Rūpēties par mutes higiēnu un regulāri apmeklēt zobārstu ir būtiski gan pieaugušajiem, gan bērniem. Sarežģītāk sekot mutes veselībai ir bērniem ar autismu, to uzsver gan mediķi, gan šo bērnu vecāki. Ilzes Vaceres 12 gadus vecajai meitai ir autiskā spektra traucējumi, un viņa stāsta, ka speciālista apmeklējumi mēdz būt sarežģīti.

Viņa ir salīdzinoši netipisks autiskais bērns – viņa ir no tiem cilvēkiem, kam patīk cilvēki. Tāpēc tā diagnoze diezgan ilgu laiku aizkavējās. Bet ir lietas, kas viņai ir būtiskas un kas varētu traucēt, ko mēs mēģinām ievērot sadarbībā ar speciālistiem, attiecīgi arī ar zobārstiem. Viens ir tas, ka ir bail no nezināmām vietām. Ja nezina, kas būs aiz durvīm – tas jau ir tā… tad ierauga aparatūru. Tad bieži vien laiks ir ierobežots un liek uzreiz apsēsties, un tūlīt ir jātaisa vaļā mute. Un tad vispār citur dzen arī vecāku ārā un ir arī spilgtas gaismas. Gerdai ir ļoti jutīgas aukslējas un tas ir bijis vairāku gadu process, kā mēs viņu pieradinājām tīrīt zobus un taisīt muti vaļā pie higiēnista.

Bez visa uzskaitītā bērniem ar autismu bieži ir arī paaugstināta jutība, un dažādas skaņas un gaismas var izraisīt diskomfortu. Arī ārsta pārlieku liela uzstājība un formāla attieksme var bērnā radīt bailes, un reakcijas var būt dažādas, turpina Vacere.

Daudziem bērniem ar autismu zobārsta apmeklējums nereti beidzas, pat īsti nesācies. Šo bērnu vecāki nereti saskaras arī ar neizpratni no apkārtējiem vai pat komentāriem, ka bērns ir “neaudzināts”. Un, ja zobārsta palīdzība nepieciešama akūti un procedūru atlikt nevar, bieži vien bērnam zobus ārstē pilnā narkozē, jo citu variantu nav.

Bērniem ar autismu reizēm arī grūti sekot zobārsta norādījumiem, lai uzturētu zobu veselību. Citus satrauc jau pats zobu tīrīšanas process. Citi savukārt ēd tikai konkrētus pārtikas produktus, stāsta ABA terapeite Kristīne Timmermane, kura 13 gadus audzina bērnu ar autismu.