Gulbenes novadā viena no lielākajām ukraiņu kopienām ir Rankas pagastā, jo te ir liela dienesta viesnīca, kurā var izmitināt vairāk cilvēku, līdz ar to arī Rankas pamatskola novadā ir tā skola, kurā mācās visvairāk ukraiņu bērnu. Savukārt pedagogiem tas prasa papildus slodzi, jo diemžēl ar latviešu valodas apguvi nesokas tik raiti, kā bija cerēts.

Kad Latvijas Radio viesojas Rankā, pirmskolas izglītības iestādes „Ābelīte” audzēkņi pagalmā ceļ sniega vīrus, jo te aizvadītajā naktī ir snidzis, darbošanās ir ļoti aktīva un nekas neliecina, ka mazuļu starpā, kuru vidū ir arī ukraiņu bērni, būtu valodas barjera.

Kā tevi sauc?

Žeņa.

Ko tu tagad dari?

Es daru savu sniega vīru.

Draugi tev te ir? Jā.

Mazā Jevgēņija, jeb kā viņu te visi sauc Žeņa, var redzēt, ka te ir iejutusies, bet visvairāk sāpot sirds, ka Ukrainā nācies atstāt savus mājdzīvniekus. Žeņas vecāki Rankā ir atraduši darbu un tā kā nav, kur atgriezties, tad vismaz turpmākos gadus te ir uz palikšanu.

Bērnudārza audzinātāja Līga Ozola stāsta, ka Žeņai un arī citiem ukraiņu mazuļiem, kuri apmeklē bērnudārzu, problēmu valodas apguvē nav.

Arī Rankas pamatskolas direktore Aiga Loseva atzīst, ka valodas apguve bērnudārzā norit veiksmīgi, taču ne tik optimistiska situācija ir skolā, kur mācās 15 ukraiņu bērni.