Bērnu zobu veselība neuzlabojas, to apliecina gan garās rindas, gan akūto pacientu daudzums. Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūtā ir jāgaida četrus gadus rindā, lai tiktu uz pirmo bezmaksas vizīti. Nacionālā veselības dienesta dati par 2022. gadu rāda, ka gada laikā tikai 37% bērnu ir aizvesti pie zobārsta. Daļa bijuši tikai uz vienu vizīti, un, kā norāda zobārsti, ar to ir par maz. Sliktāka situācija ir reģionos, kur tikt pie zobārsta ir grūtāk.

Ik dienu Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūtā ierodas aptuveni 20 bērni ar uztūkušiem vaigiem, sāpošiem zobiem un temperatūru, un tās visas ir kariesa sekas. Mazajiem pacientiem vecumā līdz 10 gadiem galvenokārt ir akūtas infekcijas, bet pusaudži biežāk gūst traumas. Arī rindas uz ārstēšanu vispārējā narkozē nemazinās, kopumā situācija ir smaga jau vairākus gadus. Sliktāka situācija ir ārpus Rīgas.

Latvijas Radio uzrunāja bērnu vecākus reģionos, lai noskaidrotu, kāda ir pieredze, apmeklējot bērnu zobārstu. Divu bērnu mamma Aiga Krasovska no Valmieras, daloties ar saviem iespaidiem, secina, ka tā ir bijusi pozitīva, tomēr nācies par to maksāt pašai. Par piena zobiņu labošanu Aiga Krasovska vienmēr maksājusi pati, viņas bērnu zobārste ir kļuvusi par Krasovsku ģimenes zobārsti, kas uzmana zobu veselību visiem ģimenes locekļiem. Viņa stāsta, ka pēcāk visus čekus par zobārsta pakalpojumiem iesniedz kārtējā gada ienākumu deklerācijā, lai atgūtu no valsts pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli. Tomēr citiem vecākiem, kas tikai meklē savu bērnu zobārstu, nākas saskarties ar izaicinājumiem, norāda Aiga Krasovska.

Kādai trīs bērnu māmiņai no Jelgavas nācies iegūt diezgan skaudru pieredzi, ar bērnu vēršoties pie zobārsta. Pirmie izaicinājumi radušies jau zobārsta meklējumos, jo daudzi atsakās pieņemt jaunus pacientus, stāstot, ka prakse ir pārpildīta. Tomēr zobs turpinājis sāpēt, un mamma meklējusi izeju, kā tikt pie tik ļoti nepieciešamā speciālista. Pēc laika tomēr ir izdevies atrast zobārstu, kurš sāpošos zobiņus salabos bez maksas, atmiņās par piedzīvoto dalās Liene Murugova.

Aptaujāto pieredze liecina, ka ļoti grūti ir atrast kādu zobārstu, kas pieņemtu jaunus pacientu. Savukārt, Līga Salnite no Cēsīm ir mamma sešiem bērniem. Viņa stāsta, ka tikai dažās vietās bērniem labo zobus par valsts naudu. Lai tiktu pie pieraksta, ir jābūt gana ātram, norāda Līga Salnite.

Savā pieredzē dalās arī mamma no Siguldas, kur norāda, ka pie zobārsta tikt var, taču nākas gaidīt. Kādu dienu meitai sasāpējies zobs un nācies meklēt zobārstu, meklējot valsts apmaksātu zobārstu, secināts, ka rindā jāgaida mēnesi vai pat vairāk. stāsta Ella Niedra.

Latvijas Radio veica arī kontrolzvanu, lai noskaidrotu, cik ātri var tikt pie bērnu zobārsta par valsts kvotām Rīgas Stradiņa universitātes stomatoloģijas institūtā, to varēs izdarīt pēc vairāk nekā četriem gadiem, jo viss ir aizņemts.

Kā norāda Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta bērnu zobārstniecības rezidente Ilze Maldupa, zobu veselību ietekmē uzturs. Vecāki bieži vien grēko, izvēloties pārtikas produktus, kuros it kā norādīts, ka tie ir bez cukura vai taukiem, taču, tā kā tie ir pārstrādāti produkti, ilgstoši tos ēdot, sekas ir nenovēršamas.

Nacionālais veselības dienesta dati liecina, ka Latvijā valsts apmaksātos zobārstniecības pakalpojumus sniedz 268 pakalpojumu sniedzēji. Vislielākais zobārstniecības pakalpojumu sniedzēju skaits ir Rīgas reģionā – 87, vismazākais – Latgales reģionā – 30, savukārt Kurzemē – 46, Zemgalē – 56 un Vidzemē – 49. Lai gan pēdējos piecos gados valsts finansējums zobārstniecībai ir pieaudzis vairākiem miljoniem, kopējais finansējums 2024. gadā pārsniedz 34 miljonus eiro. Tomēr Latvijā joprojām vecākiem ir jāatver naudas maciņš, lai bērnu laicīgi aizvestu pie zobārsta, jo rindas ir pārāk garas.

Cerību dod ziņa, ka pašlaik gaidīšanas sarakstā ir 13 pakalpojumu sniedzēji, kas vēlas sniegt valsts apmaksātos zobārstniecības pakalpojumus, tas nozīmē, ka tuvākajā laikā rindām vajadzētu kļūt mazliet īsākām Rīgā, Siguldā un Daugavpilī.