Par to, ka atkritumi jāmazina vai jāpārvērš jaunos produktos, tiek runāts daudz. Bet ko tas prasa uzņēmumiem un ko nozīmē patērētājiem? Lai jaunizveidotie produkti būtu ekonomiski izdevīgi, ekoloģiski tīri un patērētājam pieejami, neiztikt bez zinātnieku iesaistes izejvielu meklēšanā. Skaidrojam, kādas izejvielas un atkritumus rada finiera rūpniecībā tik plaši pielietotais bērzs un kā tas kļuvis par lielisku piemēru aprites ekonomikai.
Finiera saplākšņa presi darbībā demonstrē Koksnes ķīmijas institūta vadošais pētnieks Aigars Pāže. Šoreiz gan viss interesantais slēpjas nevis presē, bet gan vielā ar kuru finiera saplākšņa smalkās kārtas tiek saspiestas kopā. Viņam ienācis prātā, ka saplākšņa līme varētu būt izveidota no paša finiera rūpniecības blakusprodukta – bērza tāss. Lai no tāss tiktu līdz līmei, vispirms tā kārtīgi jāapstrādā un jāsadala smalkos putekļos.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (1)
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X