Nedēļas nogalē Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā norisināsies tradicionālais tautas lietišķās mākslas izstrādājumu gadatirgus. 52. svētkos uzsvaru liks uz maizi un abru, simboliski daudzinot latviskās vērtības. Tā Latvijas Radio informē muzejā norādot, ka uzmanība būs veltīta arī daudziem citiem amatnieku darinājumiem un gardumiem. Turklāt interesenti varēs arī kādus priekšmetus izgatavot pašu rokām un no meistariem smelties padomus un iedvesmu.

Jautras mūzikas un lustīgu danču pavadījumā vienā no vecākajiem un lielākajiem brīvdabas muzejiem Eiropā šo sestdien un svētdien viesosies 510 Latvijas amatnieku, mājražotāju, ēdinātāju un grāmatizdevēju. Turpina Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja projektu vadītāja Anda Skuja.

„Tie, es teiktu, ir tādi Latvijas nacionālie svētki, kurus visi kopā mēs svinam. Līdz ar to mums arī nav tikai tirgošanās, bet, protams, ir arī gan kultūras programma, gan amata prasmju demonstrējumi un darbnīcas, kur paši var sēsties, kā piemēram, pie podnieka ripas un mēģināt izvirpot un izveidot kādu podiņu.”

Tautas lietišķās mākslas izstrādājumu gadatirgus norisināsies jau 52. reizi. Uz šī gada svētku afišas redzama abra ar rudzu maizes klaipu tajā. Abas vērtības sasaistoties ar muzeja simtgadi.

Gadatirgus laukuma centrā interesenti varēs vērot, kā meistars taisa abru. Juris Balodis ar to nodarbojoties jau 14. gadu un tikpat ilgi viņš piedaloties šajā sarīkojumā. Latvijas Radio viņš stāsta, ka abru izgrebšanai jāsāk gatavoties jau laikus – forma jāizgatavo vēlākais līdz aprīlim. Pretējā gadījumā siltā laikā koksne sākšot plaisāt, un sagatavi izglābt vairs nevarēšot. Ik gadu darbs noritot ar vienu koku, no kura meistars izgatavojot līdz 20 abrām. Šogad Juris Balodis tiecoties uz personīgo rekordu –izstrādājot 25 dažāda lieluma traukus.

Muzejā norāda, ka līdzīgi kā iepriekšējos gados papildus stāvlaukumam pie muzeja Brīvības ielas abās pusēs būs atļauts novietot savus spēkratus, taču apmeklētāji aicināti izmantot sabiedrisko transportu, kas kursēšot biežāk.