Par senioru vecuma krīzi un iespējām to pārvarēt, par vientulību, bet arī par draudzību vēsta Gata Šmita jauniestudējums "Bezkaunīgais vecis", kam šovakar, 16. maijā, būs pirmizrāde Nacionālajā teātrī.

Izrādes pamatā ir Anšlava Eglīša komēdija, ko pazīstam ar nosaukumu "Bezkaunīgie veči", bet režisors nosaukuma izvēlējies vienskaitli, jo viņa uzmanība visvairāk veltīta vienam lugas varonim – Jānim Bertoldam, ko atveido Juris Lisners. Taču arī pārējie "veči" būs klātesoši, un viņu lomās redzēsim Voldemāru Šoriņu un Ivaru Pugu.

Leģendas statusu iemantojis 1990.gadā Nacionālajā teātrī Mihaila Kublinska veidotais "Bezkaunīgo veču" iestudējums ar trim teātra grandiem Alfrēdu Jaunušanu, Jāni Kubili un Kārli Sebri. Viņi lomas spēlēja cienījamākā vecumā nekā Anšlavs Eglītis ierakstījis lugā, kurā varoņu vecums ir 60 plus – tam pilnībā savukārt atbilst Gata Šmita veidotās izrādes trīs veču atveidotāji. Tomēr šajā versijā galvenais būs viens no viņiem – Jura Lisnera atveidotais Jānis Bertolds – kādēļ tā skaidro režisors.

Lugas galvenais varonis ir latviešu vīrs, kurš visu mūžu aizvadījis darbā, nodrošinot ģimeni, allaž bijis pieticīgs, pazemīgs, sievai pakļāvīgs, taču, aizejot pensijā, viņš nolemj beidzot padzīvot arī sev, lai arī pats sajustu dzīves garšu. Viņš atjauno draudzību ar diviem jaunības draugiem.

Vienu no viņiem – Longinu Laukmani atveido Voldemārs Šoriņš, kurš stāsta, ka lai arī lugas komiskā nots ir klātesoša, akcents izrādē vairāk ir uz cilvēcisko vientulības izjūtu.

Galvenā varoņa sievu Zuzannu – īsti sīkstu un pamatīgu latviešu sievieti atveido Lāsma Kugrēna, kura stāsta, ka viņai izrāde ir stāsts par to, ko mēs katrs darām, kad dzīve mūs pēkšņi izsit no ierastās rutīnas.

Galvenā varoņa dēlu – Jāni Bertoldu junioru izrādē atveido Ainārs Ančevskis, kurš atzīst, ka atgriezties pie leģendām apvītiem darbiem vienmēr ir riskants gājiens, tāpēc viņš iesaka šīs izrādes necensties salīdzināt, tāpat kā nenoskaņoties uz klasisku komēdiju.

Režisors Gatis Šmits sola noskaņā mīļu, siltu un gaišu iestudējumu. Tā pirmizrāde Nacionālajā teātrī – šovakar.